നബി (ﷺ)യെ  കാണാൻ വേണ്ടി പേർഷ്യക്കാരനായ സൽമാനുൽ ഫാരിസി മദീനയിലേക്കു വരികയും നബിയെ കുറിച് മുൻപ് തന്നെ ക്രിസ്ത്യൻ പാതിരി മാരിൽ നിന്ന് പഠിക്കുകയും ഒരിക്കൽ  മദീനയിൽ നിന്ന് വന്ന കഅബ് ഗോത്രക്കാരായ കച്ചവടക്കാർക്  തന്നെ മദീനയിൽ എത്തിക്കാൻ അഭ്യർത്ഥിച്ച്  തന്റെ കയ്യിലുണ്ടായിരുന്ന ആടുകളെ  വില്കുകയുമുണ്ടായി.കഅബ് ഗോത്രക്കാർ വഴിയിൽ വെച്ച് അദ്ദേഹത്തെ വഞ്ചിച് ബനൂ ഖുറൈദ ഗോത്രക്കാരായ ജൂതര്ക് അടിമയായി ഫാരിസിയെ വില്കുകയുണ്ടായി. നബിയെ കാണാനുള്ള  അദ്ദേഹത്തിന്റെ  ആഗ്രഹം നബിയുടെ കാതിൽ എത്തുകയും മോചനത്തിനായി 300 ഈത്തപ്പനകൾ നട്ടുപിടിപ്പിച്ച കായ്‌ ഫലമുണ്ടായതിനു ശേഷമേ വിട്ടയക്കൂ എന്ന് ഉപാധിയുമുണ്ടായി. ഇത് അറിഞ്ഞ റസൂൽ അനുയായികളെയും കൂടി അവിടേക്കു പോവുകയും തന്റെ തിരു കരങ്ങൾ കൊണ്ട് 300 ഈത്തപ്പനകൾ നട്ടുപിടിപ്പിക്കുകയും അത്ഭുതകരമായി വളരെ കുറഞ്ഞ കാലത്തിനുള്ളിൽ അത് കായ്ക്കുകയും സൽമാനുൽ ഫാരിസി മോചിതനാവുകയും ചെയ്തു എന്നാണ് ചരിത്രം. ഈ തോട്ടത്തിനെ അവാലി തോട്ടം എന്നറിയപ്പെടുന്നു. ബീർ ഗാർസിന്റെയും ഷിഫാഉ തുറാബിന്റെയും അടുത്താണിത്.

(അവാലി തോട്ടത്തിൽ ബഷീർ സാഹിബിനോടൊപ്പം)
ഈ  തോട്ടത്തിലാണ് മദീനയിലെ പ്രശസ്തമായ അജ്‌വ എന്ന ഈത്തപ്പഴം ഉണ്ടാവുന്നത്. അതിനടുത്ത സൽമാനുൽ ഫാരിസിയുടെ വീടും കിണറും കാണാം. ഈ കിണറ്റിൽ നീന്നാണ് ഈ തോട്ടത്തിലേക്കുള്ള വെള്ളം ഇന്നും പമ്പ് ചെയ്യുന്നത്‌. ഏറ്റവും ഔഷധമുള്ള അജ്‌വ ആയ ഇതിനെ അവാലി അജ്‌വ എന്നറിയപ്പെടുന്നു. ഇന്നും ഈ തോട്ടം പ്രൗഢിയോടെ നിലനിൽക്കുന്നു. അന്ന്  മുന്നൂറ് ഈത്തപ്പനകൾ ആണെങ്കിൽ ഇന്ന് ഇവിടെ എഴുന്നൂറോളം ഈത്തപ്പനകൾ ഉണ്ട്. ആവശ്യാമുള്ളവർ അവാലി അജ്‌വ എന്ന് പ്രത്യേകം ചോദിച്ച് വാങ്ങണം. മദീന മാർക്കറ്റിൽ ലഭ്യമാണ്.

79 Replies to “അവാലി അജ് വ തോട്ടം”

 1. After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Many thanks!

 2. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 3. Howdy, There’s no doubt that your web site could be having web browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent website!

 4. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 5. I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 6. Right here is the perfect web site for anyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for decades. Excellent stuff, just great!

 7. Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

 8. Can I simply just say what a relief to find someone that genuinely knows what they’re talking about on the web. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should read this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 9. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 10. You’re so interesting! I do not believe I have read through a single thing like this before. So good to find another person with some original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 11. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

 12. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 13. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my search for something relating to this.

 14. Hello there, There’s no doubt that your blog could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!

 15. I’m very happy to uncover this website. I wanted to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you book-marked to check out new stuff on your web site.

 16. Howdy! I simply want to offer you a huge thumbs up for the great info you’ve got right here on this post. I am coming back to your web site for more soon.

 17. A motivating discussion is worth comment. I think that you need to write more about this topic, it may not be a taboo subject but typically people do not discuss these subjects. To the next! All the best!!

 18. May I simply say what a comfort to uncover somebody that really understands what they are discussing on the web. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people must check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular because you surely possess the gift.

 19. Hi there, I believe your site could be having web browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website!

 20. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little homework on this. And he actually bought me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your blog.

 21. After exploring a number of the articles on your website, I seriously appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know your opinion.

 22. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I truly thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

 23. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this article to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Thank you for sharing!

 24. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 25. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 26. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 27. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 28. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 29. Hi! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 30. May I simply just say what a comfort to find somebody who genuinely knows what they are talking about on the net. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you certainly possess the gift.

 31. Can I simply say what a comfort to uncover somebody who truly knows what they’re talking about online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you surely possess the gift.

Leave a Reply

Your email address will not be published.