നബി (ﷺ)യെ  കാണാൻ വേണ്ടി പേർഷ്യക്കാരനായ സൽമാനുൽ ഫാരിസി മദീനയിലേക്കു വരികയും നബിയെ കുറിച് മുൻപ് തന്നെ ക്രിസ്ത്യൻ പാതിരി മാരിൽ നിന്ന് പഠിക്കുകയും ഒരിക്കൽ  മദീനയിൽ നിന്ന് വന്ന കഅബ് ഗോത്രക്കാരായ കച്ചവടക്കാർക്  തന്നെ മദീനയിൽ എത്തിക്കാൻ അഭ്യർത്ഥിച്ച്  തന്റെ കയ്യിലുണ്ടായിരുന്ന ആടുകളെ  വില്കുകയുമുണ്ടായി.കഅബ് ഗോത്രക്കാർ വഴിയിൽ വെച്ച് അദ്ദേഹത്തെ വഞ്ചിച് ബനൂ ഖുറൈദ ഗോത്രക്കാരായ ജൂതര്ക് അടിമയായി ഫാരിസിയെ വില്കുകയുണ്ടായി. നബിയെ കാണാനുള്ള  അദ്ദേഹത്തിന്റെ  ആഗ്രഹം നബിയുടെ കാതിൽ എത്തുകയും മോചനത്തിനായി 300 ഈത്തപ്പനകൾ നട്ടുപിടിപ്പിച്ച കായ്‌ ഫലമുണ്ടായതിനു ശേഷമേ വിട്ടയക്കൂ എന്ന് ഉപാധിയുമുണ്ടായി. ഇത് അറിഞ്ഞ റസൂൽ അനുയായികളെയും കൂടി അവിടേക്കു പോവുകയും തന്റെ തിരു കരങ്ങൾ കൊണ്ട് 300 ഈത്തപ്പനകൾ നട്ടുപിടിപ്പിക്കുകയും അത്ഭുതകരമായി വളരെ കുറഞ്ഞ കാലത്തിനുള്ളിൽ അത് കായ്ക്കുകയും സൽമാനുൽ ഫാരിസി മോചിതനാവുകയും ചെയ്തു എന്നാണ് ചരിത്രം. ഈ തോട്ടത്തിനെ അവാലി തോട്ടം എന്നറിയപ്പെടുന്നു. ബീർ ഗാർസിന്റെയും ഷിഫാഉ തുറാബിന്റെയും അടുത്താണിത്.

(അവാലി തോട്ടത്തിൽ ബഷീർ സാഹിബിനോടൊപ്പം)
ഈ  തോട്ടത്തിലാണ് മദീനയിലെ പ്രശസ്തമായ അജ്‌വ എന്ന ഈത്തപ്പഴം ഉണ്ടാവുന്നത്. അതിനടുത്ത സൽമാനുൽ ഫാരിസിയുടെ വീടും കിണറും കാണാം. ഈ കിണറ്റിൽ നീന്നാണ് ഈ തോട്ടത്തിലേക്കുള്ള വെള്ളം ഇന്നും പമ്പ് ചെയ്യുന്നത്‌. ഏറ്റവും ഔഷധമുള്ള അജ്‌വ ആയ ഇതിനെ അവാലി അജ്‌വ എന്നറിയപ്പെടുന്നു. ഇന്നും ഈ തോട്ടം പ്രൗഢിയോടെ നിലനിൽക്കുന്നു. അന്ന്  മുന്നൂറ് ഈത്തപ്പനകൾ ആണെങ്കിൽ ഇന്ന് ഇവിടെ എഴുന്നൂറോളം ഈത്തപ്പനകൾ ഉണ്ട്. ആവശ്യാമുള്ളവർ അവാലി അജ്‌വ എന്ന് പ്രത്യേകം ചോദിച്ച് വാങ്ങണം. മദീന മാർക്കറ്റിൽ ലഭ്യമാണ്.

200 Replies to “അവാലി അജ് വ തോട്ടം”

 1. After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Many thanks!

 2. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 3. Howdy, There’s no doubt that your web site could be having web browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent website!

 4. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 5. I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 6. Right here is the perfect web site for anyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for decades. Excellent stuff, just great!

 7. Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

 8. Can I simply just say what a relief to find someone that genuinely knows what they’re talking about on the web. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should read this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 9. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 10. You’re so interesting! I do not believe I have read through a single thing like this before. So good to find another person with some original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 11. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

 12. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 13. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my search for something relating to this.

 14. Hello there, There’s no doubt that your blog could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!

 15. I’m very happy to uncover this website. I wanted to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you book-marked to check out new stuff on your web site.

 16. Howdy! I simply want to offer you a huge thumbs up for the great info you’ve got right here on this post. I am coming back to your web site for more soon.

 17. A motivating discussion is worth comment. I think that you need to write more about this topic, it may not be a taboo subject but typically people do not discuss these subjects. To the next! All the best!!

 18. May I simply say what a comfort to uncover somebody that really understands what they are discussing on the web. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people must check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular because you surely possess the gift.

 19. Hi there, I believe your site could be having web browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website!

 20. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little homework on this. And he actually bought me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your blog.

 21. After exploring a number of the articles on your website, I seriously appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know your opinion.

 22. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I truly thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

 23. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this article to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Thank you for sharing!

 24. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 25. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 26. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 27. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 28. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 29. Hi! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 30. May I simply just say what a comfort to find somebody who genuinely knows what they are talking about on the net. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you certainly possess the gift.

 31. Can I simply say what a comfort to uncover somebody who truly knows what they’re talking about online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you surely possess the gift.

 32. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 33. Hi there! This blog post could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this article to him. Fairly certain he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 34. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 35. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 36. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 37. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact bought me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here on your internet site.

 38. I just want to say I am all new to blogging and actually enjoyed your page. Very likely I’m planning to bookmark your site . You certainly have excellent well written articles. Kudos for sharing with us your blog.

 39. After looking into a handful of the blog posts on your site, I honestly like your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know how you feel.

 40. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 41. I do enjoy the way you have framed this specific matter and it does supply us a lot of fodder for thought. On the other hand, through just what I have personally seen, I only wish as other feed-back pack on that folks remain on issue and not start on a soap box associated with the news of the day. All the same, thank you for this fantastic point and though I can not really agree with this in totality, I value the point of view.

 42. Hello there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 43. Good day very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds also¡KI’m glad to search out numerous helpful information here in the submit, we’d like work out more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 44. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.|

 45. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 46. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 47. You have made some really good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 48. I¡¦ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I have a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much no doubt will make certain to don¡¦t put out of your mind this site and provides it a look on a continuing basis.

 49. Pretty component to content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing on your feeds and even I fulfillment you access consistently quickly.

 50. Hi there, I believe your blog might be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website!|

 51. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. But think about if you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could undeniably be one of the greatest in its niche. Wonderful blog!

 52. Thank you for another informative web site. Where else could I get that type of info written in such a perfect way? I have a project that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 53. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and want to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 54. Hi superb blog! Does running a blog such as this require a massive amount work? I have no understanding of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I simply had to ask. Thanks!|

 55. I was just searching for this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 56. Howdy, I do believe your website might be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 57. You actually make it appear so easy along with your presentation however I to find this topic to be actually something which I feel I might by no means understand. It sort of feels too complicated and very wide for me. I’m looking forward in your next post, I’ll attempt to get the dangle of it!

 58. fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 59. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!|

 60. Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been running a blog for? you make blogging look easy. The total glance of your web site is excellent, let alone the content!

 61. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 62. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.|

 63. I’m not sure exactly why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 64. After exploring a few of the blog articles on your web site, I seriously appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me your opinion.

 65. I was very pleased to uncover this great site. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you saved to fav to look at new information in your website.

 66. Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great web-site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.