Ameer Pv

നട്ടുച്ചക്ക്  45° ചൂടത്ത് ജബൽ  സൗർ   കയറിയവരുണ്ടോ ?    

മക്കത്തും മദീനയിലും  ജിദ്ദയിലുമൊക്കെ  ജീവിച്ചിട്ടും  കഴിഞ്ഞ  4 വർഷമായി  വിചാരിക്കുന്നു  ഹിറാ  ഗുഹയും  സൗർ  ഗുഹയും  കേറണമെന്ന്. ഇസ്ലാമിക ചരിത്രത്തിലെ ഒരു സുപ്രധാന സംഭവമാണ് ഹിജ്‌റ. ഇസ്ലാമിക കലണ്ടര്‍ ആരംഭിക്കുന്നത് ഹിജ്‌റ അടിസ്ഥാനപ്പെടുത്തിയാണ്. പ്രവാചകന്‍ മുഹമ്മദ് നബി(സ)യും അനുചരന്‍ അബൂബക്കര്‍ (റ)വും മക്കയില്‍നിന്ന് മദീനയിലേക്ക് അല്ലാഹുവിന്റെ കല്‍പന പ്രകാരം ഹിജ്‌റ പുറപ്പെട്ടപ്പോള്‍, തങ്ങളെ തിരഞ്ഞെത്തിയ ശത്രുക്കളുടെ കണ്ണില്‍ പെടാതെ മൂന്നു നാള്‍ ഒളിച്ചു കഴിഞ്ഞ സൗര്‍ ഗുഹ സ്ഥിതി ചെയ്യുന്നത് സൗര്‍ മല എന്നറിയപ്പെടുന്ന ജബല്‍ സൗറിലാണ്. നാട്ടിലാണെങ്കിൽ കൊടികുത്തിമലയും പാലൂർ കോട്ടയും കൊളുക്കുമലയും എടക്കൽ കേവുമൊക്കെ കയറിയ ഒരു ചെറിയ പരിചയമുണ്ട്.   അങ്ങനെ  ഇന്നലെ  സൗദി നാഷണൽ  ഡേ ന്റെ  ലീവ്  വന്നപ്പോഴാണ്  അതിനു  അവസരം  ഒത്തു  കിട്ടിയത്.  വെറുതെ  കരുതിയാൽ    പോരാട്ടോ  കഴിഞ്ഞ   വർഷം  ഏകദേശം  ഇതേ  സമയമാണ്  ഹിറാ  ഗുഹ ഞാനും  എന്റെ  ഈ  പ്രിയ  സുഹൃത്തും  കേറിയത്   അതിന്റെ  ഉയരം  642 m (2,106 ft) ആയിരുന്നെങ്കിൽ   സൗർ  മലയുടെ   ഉയരം  1,405 m (4,610 ft) ആണ്. അന്ന്  ഹിറാ  കയറിയപ്പോളേ ഊപ്പാടം   ഇളകിയതാണ്  എന്നിരുന്നാലും   രണ്ടും കൽപിച്ചു  കയറാൻ  പ്ലാൻ  ഇട്ടു  തലേന്ന്  രാത്രി  കൂട്ടുകാരൻ  ഷബീറിനെ   വിളിച് രാവിലെ ഞാനും  അർഷാദും ഷബീറും  പോവാൻ  തീരുമാനമായി.രാത്രി  ഉംറ  കഴിഞ്  അർഷാദിന്റെ    റൂം  മേറ്റ്  കൊണ്ട്  വന്ന  കോഴിക്കോടൻ ഹൽവയും  കഴിച് ജിദ്ദയിലുള്ള  ഷബീറിന്  മക്കയിലെ  റൂം  ലൊക്കേഷനും  ഷെയർ  ചെയ്ത  3 am നു  കിടന്നു.  ഒന്ന്  ഉറങ്ങി  സുബ്ഹി  നിസ്കരിക്കാൻ   എഴുന്നേറ്റ  ഷബീർ  വിളിക്കുന്നുണ്ടോന്ന്  നോക്കി  ഇല്ല  അവൻ  വരുമ്പോ  വിളിക്കുമല്ലോ  എന്നും  സമദനിച്ച  വീണ്ടും  കിടന്നു  അവൻ  വിളിച്ചുമില്ല  ഞങ്ങൾ  എഴുന്നേറ്റപ്പോൾ  സമയം  11.am.
പിന്നെ  മക്കയിൽ  ജുമുഅക്ക്  എത്താനുള്ള  വെത്രപാടിൽ  പെട്ടെന്ന്  കുളിച്ച  ഫ്രഷ്  ആയി  അർഷാദിന്റെ  റൂം  മേറ്റ്  കൊണ്ട്  വന്ന  സോറി  റൂം  മാറ്റിന്റെ  അമ്മായിമ്മ  നാട്ടിൽ  നിന്നും  കൊടുത്ത  വിട്ട  അവലോസും  പൊടിയും  എള്ള്  പുട്ടും  കഴിച്  പള്ളിയിൽ  പോയി  നിസ്കാരം  കഴിഞ്ഞ് നോക്കുമ്പോ സമയം  നട്ടുച്ച  2 : 00 pm.    45° ചൂടും  40% ഹ്യൂമിഡിറ്റിയും  വക  വെക്കാതെ  നബിയും  (PBUH) chunk കൂട്ടുകാരൻ  സിദീഖ്  (റ ) വും ശത്രുക്കളുടെ  കണ്ണിൽ  പെടാതെ  3ദിവസത്തോളം  ഒളിവിൽ  കഴിഞ്ഞ , സിദീഖ് (റ) വിനെ പാമ്പ് കടിച്ചിട്ടും മല കയറി ക്ഷീണിച് ഉറങ്ങിക്കിടക്കുന്ന  സ്വന്തം കൂട്ടുകാരൻ ഉണരുമോന്ന് ഭയപ്പെട്ട് ശബ്ദമുണ്ടാക്കാതെ വേദന സഹിച്ചു കഴിഞ്ഞ് കൂടിയ തൗർ ഗുഹ   അതാണ് ലക്‌ഷ്യം. 

 നബിയെയും  സിദീഖ്(റ)  യെയും  കണ്ടെത്തുന്നവർക്    അബൂ  ജഹലിന്റെ (അന്നത്തെ മക്കയിലെ ശത്രുക്കളുടെ തലവൻ)  നേതൃത്വത്തിൽ നൂറ് ഒട്ടകം സമ്മാനം പ്രഖ്യാപിക്കപ്പെട്ടു.  100 ഒട്ടകം  ഇനാം  നല്കാമെന്നറിഞ്ഞു   തപ്പി  തിരഞ്ഞ്  എത്തിയ  ശത്രുക്കളുടെ  മുമ്പിൽ  നിന്ന്  ഗുഹ  കവാടത്തിൽ  ചിലന്തി  വല  കെട്ടിയും  പ്രാവ്  മുട്ട  ഇട്ട്  അടയിരുന്നു  ആൾ  താമസമില്ലാതെ  situation create ചെയ്ത്  നബിയെ  സംരക്ഷിച്ച     സൗർ   ഗുഹ. ആ പ്രാക്കളുടെ പിൻ മുറക്കാർ ഇന്നും ഇവിടെ ഉണ്ട്. അതിനെ തീറ്റിപ്പോറ്റി ജീവിതം തള്ളി നീക്കുന്നവരെയും അങ്ങിങ്ങായി കാണാം
മനസ്സിൽ   മഞ്ചേരിയിലുള്ള  കൂട്ടുകാരൻ  ജുനു ചുള്ളകാട്ടിൽ  അതിരാവിലെ  3 മണിക്ക്  ചെമ്പ്ര  കാണാൻ   പോയ തള്ളും ഫോട്ടോസും കണ്ട നമ്മക്ക്  നട്ടുച്ച  2 മണിക്ക്  എന്ത്  കൊണ്ട്  കേറി  കൂടാ  എന്നും  വിചാരിച്ചു സൗർ  ഗുഹ   കാണാനുള്ള   അതിയായ  ആഗ്രഹത്തോടെ മക്കയിലെ നബി(സ) ആടിനെ മേച്ചു നടന്ന ആജ്യാദിൽ നിന്നും 15 റിയാലിന് ടാസ്‌കി പിടിച്ചു ജബൽ തൗറിന്റെ അടുത്ത് ഇറങ്ങി  മല കയറ്റം  ആരംഭിച്ചു .കേറി  തുടങ്ങി  ആദ്യ  സ്റ്റെപ്  മുതലേ  ഞാൻ   ക്ഷീണിച്ചിരുന്നു , ഉരുളൻ  കല്ലിൽ  തട്ടി  തടഞ്ഞും   തപ്പി  പിടിച്ചും  മെല്ലെ  മെല്ലെ  കിടച്ച  കേറി  കൊണ്ടിരുന്നു    വായിൽ  നിന്നും  നുരയും  പാതയുമൊക്കെ  വരൻ  തുടങ്ങി  ഹൃദയം  ബാൻഡ്  മുട്ടുന്നപോലെ  പുറത്തേക്  കേൾക്കാത്ത  വിധം  സ്പന്ദനം  ഉണ്ടാക്കിയും   ഓരോ  10 minute കയറിയാൽ  2 മിനിറ്റ്  റസ്റ്റ്  എന്ന  തോതിൽ  കയറി  തുടങ്ങി  നാട്ടിലെ  കൊളുക്കുമല  കയറുന്ന  പോലെയോ  അല്ലെങ്കിൽ  ചെമ്പ്ര   കയറുന്ന  പോലെയോ  അല്ല  ഒരു  പുൽ കൊടി   പോലുമില്ലാത്ത  മൊട്ട  കല്ലുകൾ  നിറഞ്ഞ  മക്കയിലെ  ജബൽ    തൗർ  ആണ്  കേറികൊണ്ടിരിക്കുന്നത് .
കുറച്  പോയപ്പോ  ആണ്  രാവിലെ   ജുമുഅക്ക്  മുൻപ്  കേറി ജുമുഅക്ക്  താഴെ  ഇറങ്ങാമെന്നും  പ്ലാൻ  ഇട്ട്  കയറിയ  2 പച്ചകളെ (ഞങ്ങൾ  പ്രവാസി  മലയാളികൾ  സ്നേഹത്തോടെ  പാകിസ്താനികളെ  വിളിക്കുന്ന  പേര് ) കണ്ടത്  ഞാൻ  അറിയാവുന്ന  ഉർദുവിൽ  ചോദിച്ചു  ഊപ്പർ ജാനേ കേലിയെ കിത്ന  ടൈം  ചാഹിയെ  ന്ന്    കേട്ട  പാതി  പച്ച  പറയാ  ദോ  ഗണ്ടാന്ന്. ഞാനും  അർഷാദും  അവനേം  കളിയാക്കി  ഈ  മല  കയറാൻ  2 മണിക്കൂറോ ഇതൊക്കെ ചെറുത് ഇപ്പൊ ശരി ആക്കി തരാം  നമ്മക്  1 മണിക്കൂറും  വേണ്ടി  വരില്ലാനൊക്കെ  പറഞ്ഞു  കേറി  തുടങ്ങി. ആദ്യമൊക്കെ  10 മിനിറ്റ്  നടത്തവും  2 മിനിറ്റ്  റെസ്റ്റുമാണെങ്കിൽ  ഇപ്പൊ  കഥ  മാറി  2 മിനിറ്റ്  നടത്തവും  10 മിനിറ്റ്  റെസ്റ്റും  എന്ന  നിലയിലേക്കു  എത്തി  ചേർന്നു. ഏതെങ്കിലും  പാറയുടെ  അരിക്  പാട്ടി  വെയില്  കൊല്ലാതെ  ഇരിക്കുമ്പോഴുള്ള  ആ  സുഖമുണ്ടല്ലോ  അത്  എത്ര  മഴ  കൊണ്ടാലും  കിട്ടില്ല.ഇട വഴിയിൽ  പച്ചകൾ  ഉണ്ടാക്കി  വെച്ച   ഒന്ന്  രണ്ട് ചെറിയ  ഷെഡ്കൾ  ഉണ്ട്  മുകളിൽ  തകരം  വെച്ച്  അതിനു  മുകളിൽ  വലിയ  കല്ലുകൾ  കെട്ടി  വെച്  വെയിലിൽ  നിന്ന്  താൽക്കാലികം  ഒരു  ആശ്വാസത്തിന്  ഉണ്ടാക്കിയ  നാടൻ  ഭാഷയിൽ  പറഞ്ഞാ  ഒരു ചായിപ്പ്. 

ചിലതിലൊക്കെ  രണ്ടും  മൂന്നും  ഫ്രിഡ്‌ജും   ഒക്കെ  ആയി  ചെറിയ  കച്ചവടം  താഴെ  ഉള്ള  സാധനകൾക്കൊക്കെ ഡബിൾ  റേറ്റ്  .ആ  വലിയ  ഫ്രിഡ്ജ്  കണ്ടപ്പോ  ശരിക്കും  പച്ചകളെ  നമിച്ചു  പോയി  ഇത്രേം  ഉയരത്തിൽ  രണ്ടു കാലും  ഒരു  കയ്യും  കുത്തി  മാത്രം  നടക്കാൻ  കഴിയുന്ന  സ്ഥലത്തു  അവൻ  മാര്  ഫ്രഡ്‌ജും  ഏറ്റി   കൊണ്ട്  വന്ന് വെച്ചിരിക്കുന്നു  പച്ചകൾക്  തുല്യം  പച്ചകൾ  മാത്രം . വീണ്ടും  നടന്നപ്പോളാണ്  ഒരു  കഴുതയാണോ  കുതിരയാണോന്ന്  പെട്ടെന്ന്  മനസ്സിലായില്ല  മുന്നിലോട്  എടുത്ത്  ചാടിക്കയത്.  പെട്ടെന്നു  പേടിച്ചു  പോയി  ഒരു  പാറയുടെ  അരിക്  പറ്റി ഒളിച്ചിരുന്നപ്പോൾ   അതിനു  പിന്നിലായി  2-3 കഴുതകൾ  കൂടി  ഇറങ്ങി  വന്നു  ശേഷം  ഒരു  പച്ചയും  ഇദ്ദേഹത്തിന്റെ  മുകളിലെ  കടകളിയ്ക്കുള്ള   ലോഡിങ്  ആൻഡ്  അൺ  ലോഡിങ്  വെഹിക്കിൾ  ആ  ഈ   ഡോങ്കീസ്  അതിനെയും  തച്ചു  മൂപ്പർ  ഇറങ്ങി  പോയി .
അങ്ങനെ  കിതച്ചും  റസ്റ്റ്  എടുത്തും  ഞങ്ങൾ   ജബൽ  തൗർ  കേറി  കൊണ്ടിരിക്കയാണ്  വീണ്ടും  ഒന്ന്  രണ്ട്  പേര്   എതിരെ  വരുന്നു  പച്ചകൾ  തന്നെ  കിത്ന  ദൂര്   ബാക്കി  ഹെ എന്ന്  ചോദിച്ചപ്പോ  അവന്മാര്  പറയാ  25%  ഹോഗയാ  എന്ന്.പിന്നെ  നമ്മൾ  ഇവിടെ   എത്തീലെ  ഇനി  പകുതിയൊന്നുമില്ല,  കയറാൻ  തുടങ്ങിയത്  ഒരു  മണിക്കൂർ  ആയി . നോക്കുമ്പോൾ  തൊട്ട  അടുത്ത്  കാണുന്ന മല  കേറിയൽ  അല്ലെ  അറിയൂ,  കയറുന്തോറും  ഇത്  വളര്ന്നുണ്ടോന്ന്  ന്നൊരു  ഡൌട്ട് .

 കിതച്ചും  ഇരുന്നും  നടന്നും  നിറങ്ങിയുമൊക്കെ  ആയി  അവസാനം  ഞങൾ    തൗർ  ഗുഹയുടെ  അടുത്ത്  എത്താനായി.പ്രവാചകന്‍ മുഹമ്മദ് നബി (സ)യും അബൂബക്കര്‍ (റ)യും ഇവിടെ ഒളിച്ചു താമസിച്ച ദിവസങ്ങളില്‍ അവര്‍ക്ക് ഭക്ഷണവുമായി എത്തിയത് അബൂബക്കര്‍ (റ)യുടെ മകള്‍ അസ്മാഅ് ബിന്‍ത് അബൂബക്കര്‍ (റ). അന്ന് അവര്‍ ഏഴു മാസം ഗര്‍ഭിണി. ആ നിറവയറും ചുമന്ന് പ്രത്യേകിച്ച് വഴികളൊന്നുമില്ലാതിരുന്ന ആ കാലത്ത് ഈ കുന്ന് കയറിയിറങ്ങിയത്  അത്യദ്ഭുതം തന്നെ. ഇന്ന് നല്ല ആരോഗ്യമുള്ള ഒരാള്‍ പോലും ഇതിന്റെ മുകളിലെത്തുമ്പോള്‍ തളര്‍ന്നുപോകുന്ന അവസ്ഥ. ദൂരെ  വിദൂരതയിൽ  മക്കയിലെ  ലോകത്തിലെ തന്നെ ഏറ്റവും  ഉയരമുള്ള  ക്ലോക്ക്  ടവർ  തല ഉയർത്തി   നില്കുന്നത് കാണാം.   താഴെ  10 ഉം  20 ഉം  നിലകളുള്ള  വലിയ  ഫ്ലാറ്റുകൾ  പൊട്ട്  പോലെ  കാണുന്നുണ്ട് .

ഗുഹയുടെ  അടുത്  എത്തിയപ്പോൾ  കൃത്യം  4.30  .  രണ്ട്  മണിക്കൂർ  കൃത്യം  പച്ചകളെ  വെറുതെ  കുറ്റം   പറഞ്ഞു .ഗുഹയുടെ മുന്നിലെ ഷെഡിൽ ഒരു കടയുണ്ട്. ഇവിടെയും നിരവധി വസ്തുക്കള്‍ വില്‍പനക്കുണ്ട്. തണുത്ത വെള്ളം ഇവിടെ ലഭിക്കും. ഇവിടെ വൈദ്യുതി ഇല്ലാത്തതിനാല്‍ രാവിലെ കച്ചവടക്കാര്‍ വരുമ്പോള്‍ ഐസ് ക്യൂബുകള്‍ കൊണ്ടുവന്നാണ് വെള്ളവും മറ്റും തണുപ്പിച്ച് വില്‍ക്കുന്നത്. താഴെ ഒരു റിയാലിന് കിട്ടുന്ന സാധനത്തിന് മുകളിലെത്തുമ്പോള്‍ രണ്ടും മൂന്നും റിയാല്‍ നല്‍കണം

5-8 പേരുണ്ട്  വലിയ  തിരക്കില്ലാത്തത്കൊണ്ട്  ആദ്യം  കുറച്ചു   ഫോട്ടോസും  പിന്നെ   ഗുഹയിൽ  കേറി   രണ്ട് റക്അത്  നിസ്കരിച്ചു   നബിയുടെ  കൂട്ടുകാരനെ  പാമ്പ്  കടിച്ച  പൊത്തു  അന്വേഷിച്ച്  തിരക്കിലായി  അവസാനം  ഒന്നിലധികം  പൊത്തുകളുള്ള  ഗുഹക്കകത്ത്  നിന്ന്  ഇറങ്ങിയപ്പോ  ചെറുതായി  പൊടിക്കാറ്റ്   വീശാൻ   തുടങ്ങി  പിന്നാലെ  ഇടിയും  മിന്നലും 

.
വേഗം  അസർ  നിസ്കരിക്കാൻ  ആരംഭിച്ചു  നിസ്കാരം  തുടങ്ങിയതും  കാറ്റിന്റെ  വേഗത  കൂടി  ഇടിയും മിന്നലും  ശക്തമായി  മറ്റൊരു ഷെഡിലായിരുന്നു    നിസ്കരിച്ചത്  ഷെഡിന്റെ മുകളിൽ വെച്ചിട്ടുള്ള  കല്ല് തലയിൽ  വീണു  മരിക്കുമോന്ന് പോലും  ഭയപ്പെട്ടു  നിസ്കാരത്തിൽ  ഓടാനും  പറ്റില്ല . അവസാനം  നിസ്കരിച്ചു  വേഗം  ഗുഹയുടെ  അടുത്  അഭയം  തേടി. ശക്തമായ   കാറ്റും  മഴയും  പാറിപോകുമോന്നോക്കെ  ഒരു  തോന്നൽ  4610 feet ഉയരത്തിലാണെ. തടയാൻ ഈ പാറയല്ലാതെ മറ്റൊന്നുമില്ല.ഷെഡിന്റെ മുകളിലുള്ള  ഷീറ്റുകളോക്കോ   ഇളകി  പാറാൻ തുടങ്ങി  ഉള്ള  ധൈര്യം  സംഭരിച്ചു  പേടി  ഉള്ളവരോടൊക്കെ  എന്റെ  ചുറ്റും  ഇരിക്കാൻ  പറഞ്ഞു  ആ  കടയിൽ   ആരോ  മറന്ന്  വെച്ച്  പോയ   കുടയും  പിടിച്ചു  മഴ  നനയാതെ  ഒരു  20 minute ഇരുന്നു.

മഴക്ക്  അല്പം  ശമനം  ഉണ്ട്  എന്ന്  തോന്നിയപ്പോൾ  മലയുടെ  ഏറ്റവും  പീക്കിൽ  കയറി  നമ്മുടെ  സ്ഥിരം   ടൈറ്റാനിക്  പോസ്  ഒക്കെ  എടുത്ത്  നില്പായി.

 പെട്ടെന്നു  കാറ്റടിച്ചു  കണ്ണട  പാറിപ്പോയി  പിടുത്തം  കിട്ടിയതിനാൽ  രക്ഷപ്പെട്ടു  റിസ്ക്  എടുക്കാതെ  എത്രയും  പെട്ടെന്ന്  ഇറങ്ങാനുള്ള  പുറപ്പാടിലാണ്. കേറിയപ്പോ  നട്ടുച്ച  വെയിൽ  ഇപ്പൊ  ഭയങ്കര  തണുപ്പോടു കൂടിയ  കാറ്റ്.

ഇനിയാണ്  ട്വിസ്റ്റ്  പാറയിൽ  കേറി   അർഷാദ്  വെറുതെ  ഒന്ന്  കൈ  വീശിയതാ  ഒരു  റ്റർ  റ്റർ  എന്നൊരു  ഡിസ്ഗ്സ്റ്റിംഗ് സൗണ്ട് . ആദ്യം   സൗണ്ട്  കേട്ട്  കുറെ  ചിരിച്ചു  നമ്മൾ  കരുതി  കയ്യിലെ  മോതിരത്തിൽ  നിന്നാണെന്ന്  പിന്നെ  ഞാനും   ഒന്ന്  ടെസ്റ്റ്  ചെയ്തു  എനിയ്ക്കും   ഫീൽ   ആയി  അതെ  സൗണ്ട്  കൈ  വെറുതെ  എടുത്ത്  വീശിയാൽ  ഒരു  പ്രത്യക  സൗണ്ട്  ഒരു  വിറയലും  എന്തോ  ഒരു  എര്ത്  അടിച്ച   പോലെ  ഒരു  പവർ   എന്ന  പിന്നെ  ഒരു  ലൈവ്  വീഡിയോ  എടുക്കാമെന്നൊക്കെ  പറഞ്ഞു   ഒരു  ടെസ്റ്റ്   വീഡിയോ  എടുത്ത് താ   വീഡിയോ  എടുത്തോണ്ടിരിക്കുമ്പോ  അവന്റെ   ഐഫോൺ  ചത്തുപോയി .

 എന്താ  പറ്റിയത്  മനസ്സിലായില്ല .ഇടി മിന്നലിന്റെ  കൂടെ  ഏതെങ്കിലും  പവർ  ഇറങ്ങി  വരുമോ  ?? വീണ്ടും  അവിടെ  കൂടുതൽ   നിന്നാൽ  ആപത്താണ്  എന്ന്  മനസിലാക്കി       വേഗം  മല  ഇറക്കം  ആരംഭിച്ചു   കൃത്യം  1 മണിക്കൂർ  കൊണ്ട്  ഇറങ്ങാൻ  കഴിഞ്ഞു .

താഴേക്കു  നോക്കുമ്പോൾ  മഴയൊക്കെ  പെയ്ത  ചുറ്റുപാടും  വളരെ  ക്ലിയർ  ആയ  പോലെ . 10 km അകലെ  ഉള്ള   ക്ലോക്ക്  ടവർ  വളരെ  വ്യക്തമായി  കാണുന്നുണ്ടായിരുന്നു . മേഘത്തിനിടയിലൂടെ  ഒളി  കണ്ണിട്ട്  സൂര്യൻ  മരുഭൂയിലേക്  ആണ്ട്  പോവുന്നതും  കാണാൻ  നല്ല  രസമായിരുന്നു .

Ameer PV

496 Replies to “ജബൽ സൗർ”

 1. I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 2. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your internet site.

 3. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your site.

 4. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 5. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 6. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, but I really thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 7. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 8. Hi there! I just would like to offer you a huge thumbs up for the excellent information you have right here on this post. I will be returning to your website for more soon.

 9. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody having similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 10. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 11. Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 12. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 13. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your website.

 14. Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 15. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 16. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 17. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more about this issue, it may not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these issues. To the next! Cheers!!

 18. I’m very pleased to discover this web site. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you book-marked to check out new information on your web site.

 19. Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 20. Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 21. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always helpful to read articles from other authors and practice a little something from other websites.

 22. Hello, I do believe your blog may be having internet browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great website!

 23. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this subject here on your blog.

 24. I’m excited to discover this website. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every part of it and I have you bookmarked to see new things on your blog.

 25. I blog often and I seriously appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 26. This is the perfect site for everyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for years. Great stuff, just excellent!

 27. Right here is the right blog for everyone who wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been discussed for years. Great stuff, just wonderful!

 28. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 29. Right here is the perfect website for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just wonderful!

 30. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your website.

 31. I just want to mention I am newbie to blogs and definitely enjoyed you’re blog. Probably I’m want to bookmark your blog post . You amazingly have superb posts. Kudos for sharing with us your blog.

 32. I cling on to listening to the newscast lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 33. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now ;)|

 34. Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 35. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 36. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.|

 37. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo subject but usually folks don’t speak about these topics. To the next! Many thanks.

 38. Right here is the right webpage for anybody who really wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 39. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?|

 40. Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing.

 41. May I just say what a comfort to find someone who actually understands what they’re talking about online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular since you definitely have the gift.|

 42. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.|

 43. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 44. Hey superb blog! Does running a blog such as this
  require a lot of work? I have very little understanding of programming
  but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should
  you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply wanted
  to ask. Kudos!

 45. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this site? I’m getting sick and tired
  of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 46. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this put up and if I may I wish to recommend you
  few fascinating issues or suggestions. Maybe you can write
  subsequent articles relating to this article. I wish to read more things about it!

 47. Right here is the perfect webpage for everyone who hopes to find out about this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not that I really
  would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a
  topic that’s been discussed for a long time.
  Excellent stuff, just excellent!

 48. Hi there, I think your blog could possibly be having internet browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 49. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get anything done.

 50. I’m very pleased to discover this great site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff in your blog.

 51. I needed to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you bookmarked to check out new things you post…

 52. This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 53. Right here is the perfect site for everyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for decades. Wonderful stuff, just excellent!

 54. I simply could not leave your web site prior to suggesting that I actually loved the standard information a person supply to your guests? Is going to be back ceaselessly in order to check out new posts

 55. My partner and I stumbled over here from a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page for a second time.|

 56. Its such as you read my mind! You appear to understand a lot about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you could do with a few to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 57. My brother suggested I would possibly like this web site. He was once totally right. This submit truly made my day. You can not believe simply how a lot time I had spent for this info! Thank you!

 58. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he in reality purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you grow to be experience, would you thoughts updating your weblog with more particulars? It’s highly useful for me. Huge thumb up for this weblog submit!

 59. We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will likely be thankful to you.|

 60. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 61. It’s onerous to seek out educated individuals on this subject, however you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

 62. Right here is the perfect site for anybody who would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for years. Excellent stuff, just great.

 63. Thank you for another informative site. Where else could I get that kind of info written in such an ideal way? I have a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such information.

 64. Hey I am so thrilled I found your blog page, I really found you by error, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great b.|

 65. That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

 66. You could certainly see your expertise in the article you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.|

 67. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 68. Your style is very unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 69. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.|

 70. I¡¦ve learn several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you put to make such a wonderful informative website.

 71. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I donít know why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 72. Thanks for the suggestions shared in your blog. Something also important I would like to mention is that weight loss is not information on going on a celebrity diet and trying to lose as much weight as you can in a couple of weeks. The most effective way to lose weight naturally is by consuming it gradually and using some basic ideas which can help you to make the most from the attempt to shed pounds. You may realize and already be following these tips, yet reinforcing expertise never does any damage.

 73. What’s up to every body, it’s my first go to see of this webpage; this web site carries amazing and genuinely fine stuff designed for visitors.|

 74. I am constantly surfing the web searching for terrific article on this subject as a result of a scenario that I personally am entailed with. Your blog site has actually exceeded my expectations. I will make certain to find out more from you on this topic. Many many thanks for providing your thoughts and understanding. It has actually aided a lot.

 75. Hello there! This article couldnít be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 76. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 77. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 78. Spot on with this write-up, I honestly think this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 79. Hi there very cool site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally? I am happy to find numerous useful info right here in the put up, we’d like work out more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 80. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?|

 81. I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A handful of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this problem?

 82. of course like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I’ll surely come again again.|

 83. Can I simply say what a comfort to uncover a person that truly understands what they’re talking about on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to read this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular since you definitely have the gift.

 84. I was extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you book marked to check out new stuff on your website.

 85. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 86. I have been browsing on-line greater than 3 hours today, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the net will likely be much more helpful than ever before.

 87. Hi there! This article couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

 88. Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to return the choose?.I am attempting to to find issues to improve my web site!I guess its good enough to use some of your ideas!!|

 89. I blog frequently and I seriously appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

 90. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, terrific blog!

 91. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing. I’ve had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Thanks!|

 92. Howdy! This post could not be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!

 93. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to generate a superb articleÖ but what can I sayÖ I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 94. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 95. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

 96. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 97. Wonderful post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thanks!

 98. I’m writing to make you be aware of of the really good discovery my girl experienced studying yuor web blog. She picked up several issues, which included what it’s like to possess an ideal helping heart to have other people quite simply have an understanding of a variety of problematic issues. You undoubtedly surpassed readers’ expectations. Many thanks for rendering such warm and helpful, healthy, educational as well as fun tips on the topic to Gloria.

 99. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s
  to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for
  you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here.
  Again, awesome web site!

 100. May I simply just say what a relief to find somebody who really
  knows what they’re talking about on the net. You actually know how to bring
  a problem to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular since you surely have
  the gift.

 101. I was extremely pleased to find this site. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new stuff on your site.

 102. Thank you so much for providing individuals with an extremely memorable opportunity to read in detail from this site. It’s always so ideal and as well , packed with amusement for me personally and my office friends to search your blog not less than thrice every week to study the latest guidance you will have. Not to mention, I’m so at all times contented with the terrific tips served by you. Selected 3 tips on this page are in reality the most effective we have ever had.

 103. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am
  an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.

 104. You made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 105. Usually I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great post.

 106. The core of your writing whilst appearing agreeable at first, did not really work perfectly with me after some time. Someplace throughout the paragraphs you actually were able to make me a believer but just for a very short while. I still have a problem with your leaps in logic and you would do nicely to help fill in all those breaks. When you can accomplish that, I could certainly end up being fascinated.

 107. Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was really informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!|

 108. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 109. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog in the near
  future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking
  for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had
  to ask! https://hydroxychloroquineb.bee-rich.com/

 110. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out a lot. I hope to offer one thing again and help others such as you aided me.|

 111. You are so interesting! I don’t think I have read through a single thing like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website https://casaazulhostel.com/ is something that is required on the internet, someone with some originality!

 112. I was pretty pleased to uncover this page. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you bookmarked to see new information on your blog.

 113. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Anyway stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to peer a nice weblog like this one today..

 114. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about this topic, it may not be a taboo subject but generally people don’t discuss such subjects. To the next! Kind regards!!

 115. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 116. I’m no longer certain where you are getting your info, however great topic. I must spend some time finding out more or understanding more. Thank you for great info I used to be on the lookout for this information for my mission.|

 117. He still has the gleam of a villain in his eyes, but he has enough power and gravitas in his performance, especially when we can easily compare him to the original and legendary Spock (credited as “Spock Prime” in the end credits), that it is obvious he was born to fill the shoes.

 118. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!|

 119. I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 120. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 121. In this great scheme of things you receive an A with regard to hard work. Where exactly you misplaced me personally was on all the particulars. You know, they say, details make or break the argument.. And it could not be much more correct at this point. Having said that, let me reveal to you just what did do the job. The writing is really persuasive and that is probably why I am making the effort in order to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. Second, while I can notice a leaps in logic you make, I am definitely not convinced of just how you appear to connect your details which inturn help to make the actual conclusion. For now I shall yield to your position however wish in the future you connect the dots much better.

 122. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i’m satisfied to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I most indubitably will make sure to do not fail to remember this site and provides it a look on a relentless basis.|

 123. Pingback: does cialis expire
 124. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?

 125. Wonderful website. Lots of useful information here. I am sending it to some friends ans also sharing in delicious. And naturally, thanks for your effort!

 126. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that
  I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your
  feed and I hope you write again very soon!
  Here is my web site 강남오피

 127. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 128. Good day very cool blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I’m satisfied to find numerous helpful info right here within the put up, we need develop extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 129. This site seems to inspire me a lot. Thank you so much for organizing and providing this quality information in an easy to understand way.
  I think that a healthy era of big data can be maintained only when such high-quality information is continuously produced.

  Also visit my site : 오피
  (freaky)

 130. Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 131. I used to be suggested this website through my cousin. I am now not positive whether this post is written by him as no one else recognize such distinct approximately my problem. You are amazing! Thank you!

 132. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 133. hey there and thank you to your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points the usage of this site, since I experienced to reload the web site lots of occasions prior to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? No longer that I am complaining, but sluggish loading circumstances occasions will often impact your placement in google and could harm your high-quality ranking if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am including this RSS to my email and can look out for a lot extra of your respective fascinating content. Make sure you update this once more very soon..

 134. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 135. Throughout this awesome scheme of things you’ll receive a B+ for effort and hard work. Where you lost me was first in your specifics. You know, they say, the devil is in the details… And that could not be much more correct right here. Having said that, allow me inform you what exactly did deliver the results. Your article (parts of it) is definitely really convincing and this is probably why I am taking the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, although I can certainly see a jumps in reasoning you make, I am not confident of how you appear to connect your details which in turn help to make the final result. For now I will subscribe to your issue however hope in the foreseeable future you actually link your dots much better.

 136. You really make it appear really easy along with your presentation however I to find this topic to be actually one thing that I believe I might by no means understand. It seems too complex and extremely large for me. I’m looking forward for your subsequent put up, I will attempt to get the cling of it!

 137. Nearly all of what you assert happens to be supprisingly appropriate and it makes me wonder why I hadn’t looked at this with this light before. This particular article really did turn the light on for me personally as far as this particular subject matter goes. But at this time there is actually just one factor I am not too comfy with so whilst I try to reconcile that with the central idea of the position, permit me see what all the rest of your visitors have to point out.Very well done.

 138. Pingback: stromectol 100 mg
 139. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this website and give it a look regularly.

 140. My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page yet again.

 141. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 142. Can I simply say what a relief to search out somebody who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know tips on how to convey a difficulty to gentle and make it important. Extra folks must read this and understand this facet of the story. I cant imagine youre no more widespread since you positively have the gift.

 143. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is really a great website.

 144. Its like you read my mind! You appear to understand so much about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you simply can do with a few to pressure the message house a bit, but other than that, that is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 145. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 146. Excellent blog you have here but I was curious about if you
  knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this
  article? I’d really like to be a part of online community
  where I can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks! http://herreramedical.org/tadalafil

 147. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 148. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you will be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back sometime soon. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice afternoon!|

 149. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 150. Pingback: sildenafil
 151. Pingback: viagra
 152. Hi there, I found your web site by means of Google whilst searching for a related topic, your site got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 153. Pingback: revatio
 154. I have fun with, result in I found exactly what I used to be having a look for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 155. At this time it looks like Expression Engine is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 156. excellent issues altogether, you just received a new reader. What may you recommend about your submit that you made a few days in the past? Any certain?

 157. I am curious to find out what blog system you happen to be working with? I’m having some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 158. I haven¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 159. Nearly all of whatever you state happens to be astonishingly accurate and that makes me wonder the reason why I had not looked at this in this light before. This particular piece really did switch the light on for me personally as far as this specific issue goes. However at this time there is actually 1 position I am not necessarily too cozy with so whilst I try to reconcile that with the core theme of the point, allow me see just what all the rest of your readers have to say.Very well done.

 160. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with
  internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem
  resolved soon. Cheers

  Here is my webpage :: tracfone special coupon 2022

 161. I want to convey my affection for your kindness supporting men and women that must have assistance with this area of interest. Your real dedication to getting the solution around has been quite helpful and has usually enabled individuals much like me to achieve their aims. Your new important key points means so much a person like me and much more to my peers. Thanks a lot; from everyone of us.

 162. Pingback: clomid 50mg mexico
 163. What do you think of Japan? I don’t like it very much I hope Japan sinks soon I’ll just ask once and then I’ll come back to talk hahahaha먹튀검증 and I felt responsible for receiving this warm energy and sharing it with many people

 164. suncity888 suncity888 Trò chơi sòng bạc trực tuyến bằng tiền thật , Đăng ký người dùng mới tặng 78000, Mỗi ngày đặt cược hoàn trả 2.0 . Hoa hồng đại lý nhận được thấp nhất 50 . Rút tiền nhanh , Phúc lợi tốt , Trò chơi nhiều , Thương hiệu 10 năm , Bảo đảm yu tín

 165. Pingback: letrozole tablet
 166. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 167. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 168. phpslot- World’s Top Online Casinos, new user welfare register bonus 66₱, daily Betting Rebate 2. fast withdraw, good bonus, variety of games, World brand is trustworthy. Slot games, Card games , Live Casino, Animals(Cockfight games), fishing.

 169. Pingback: buy levitra

Leave a Reply

Your email address will not be published.