Madeena an Oasis of Islamic Culture

                   മനം കുളിർപ്പിക്കുന്ന മദീനാ കാഴ്ചകൾ
മുഹമ്മദ് നബി(ﷺ)യുടെ സന്ദർശകരായി, പ്രവാചക നഗരിയുടെ അതിഥികളായി     മദീനയിൽ എത്തുന്നവർക്കായി മദീന ഒരുക്കിവെച്ചചരിത്ര സ്മാരകങ്ങളായ മസ്ജിദുകളുടെയും മ്യൂസിയങ്ങളുടെയും ചരിത്ര ഭൂമികളുടെയും സചിത്ര ഹൃസ്വ വിവരണം

മദീനതുൽ  മുനവ്വറഃ

വിശ്വാസി ഹ്യദയങ്ങളെ ഇശ്ഖിന്റെ ലോകത്തേക്കുയർത്തുന്ന നാമം. ഈ നാമം ആരെയാണ് പുളകമണിയിക്കാത്തത്. അണമുറിയാതെ വിശ്വാസികൾ  മദീനയെ ലക്ഷ്യമാക്കി നീങ്ങിക്കൊണ്ടിരിക്കുകയാണ്. പുന്നാരനബിയുടെ സന്നിധിയിൽ വന്ന് നില്‍ക്കാനുള്ള  ഉൽക്കടമായ  ആഗ്രഹത്തോടെ… പാശ്ചാത്യ പൗരസ്ത്യ ദേശങ്ങളിൽ നിന്ന്, വന നിബിഢമായ ആഫ്രിക്കൻ ഭുഖണ്ഡത്തിൻറെ ജനവാസ കേന്ദ്രങ്ങളിൽ നിന്ന്, വരണ്ടുണങ്ങിയ അറേബ്യൻ ഉപഭൂഖണ്ഡത്തിൻറെ വിദൂര ദിക്കുകളിൽ നിന്ന്, തണുത്തുറഞ ദ്രുവപ്രദേശങ്ങളിൽ നിന്ന്…..
വിശ്വാസിയുടെ മാനസാന്തരങ്ങളിൽ ഉറവയെടുക്കുന്ന വസന്തത്തിൻറെ തേനരുവിയാണ് മദീനത്തുൽ മുനവ്വറ എന്ന പ്രശോഭിത നഗരം. സത്യ വിശ്വാസിയെ സംബന്ധിച്ചോളം മനസ്സിനെ ആലിംഗനം ചെയ്യുന്ന ഹ്യദയ ഹാരിയായ വചന പ്രസാദമാണ് മദീന എന്ന നാമം പോലും.സത്യവിശ്വാസിയുടെ മനസ്സ് എന്നും മദീനയിലാണ്. വിശ്വാസിയുടെ ഹ്യദയ താളം റൗളാ ശരീഫുമായി കെട്ടുപിണഞ് കിടക്കുകയാണ്. വിശ്വാസിയുടെ ഹ്ദയം സ്പന്ദിക്കുന്നത് മദീനയിൽ എത്താനുള്ള അനിതരസാധാരണമായ  അഭിനിവേശത്തോടെയാണ്.

മദീനയുടെ പേരുകൾ

മദീന എന്നപദത്തിന് പട്ടണം എന്നാണ് അര്‍ത്ഥം. മദീനക്ക് നിരവധി പേരുകളുണ്ട്. അറബി ഭാഷയിൽ പേരുകളുടെ ആധിക്യം ഒരു വസ്തുവിൻറെ സ്ഥാനത്തെയും മഹത്വത്തെയുമാണ് കുറിക്കുന്നത്.ഇമാം അദവി (റ) തന്റെ ബുലൂഗുല്‍ മസര്‍റാത്തില്‍ ശൈഖ് ഹാമി സാദവേില്‍ നിന്ന് മദീനയുടെ തൊണ്ണൂറ് പേരുകള്‍ ഉദ്ധരിക്കുന്നുണ്ട്. ഇമാം ശീറാസി (റ) പ്രമാണങ്ങളില്‍ നിന്ന് ചികഞ്ഞടുത്ത മദീനയുടെ ചില പേരുകള്‍ വിവരിക്കാം.
യസ്‌രിബ്, അര്‍ളുല്ലാഹി, അര്‍ളുല്‍ ഹിജ്‌റ, അകാലത്തുല്‍ ബുല്‍ദാന്‍, അകാലത്തുല്‍ ഖുറ അല്‍ ഈമാന്‍, അല്‍ ബാര്‍റ, അല്‍ ബുഹൈറ, അല്‍ ബഹീറ, അല്‍ ബലാത്വ്, അല്‍ബലദ്, ബൈത്തുര്‍റസൂല്‍, ജസീറത്തുല്‍ അറബ്, അല്‍ ജന്നത്തുല്‍ ഹസ്വീന, അല്‍ ഹബീബ, അല്‍ ഹറം, ഹറമുറസൂലില്ലാഹ്, അല്‍ ജാബിറ, ജാബാരി, ജബ്ബാറ, ഹസന, അല്‍ ഖൈറ, അദ്ദാര്‍, ദാറുല്‍ അബ്‌റാര്‍, ദാറുല്‍ ഈമാന്‍, ദാറുസ്സുന്ന, ദാറുസ്സലാമ, ദാറുല്‍ ഫത്ഹ്, ദാറുല്‍ ഹിജ്‌റ, ദാതുല്‍ ഹജ്ര്‍, ദാതുല്‍  ഹിറാല്‍, ശിഫയ, ത്വാഹാ, തൈ്ബ, താബ. അല്‍ ആസ്വിമ, അല്‍ അദ്‌റാഅ്, അല്‍ അര്‍റാഅ്, അല്‍ അറൂള്, അല്‍ ഗര്‍റാള്, ഗലബ, അല്‍ ഫാളിഅ, അല്‍ ഖാസിമ, ത്വാഈ ശബ്ഉബാബ്,
അല്‍ മദീന, അല്‍ മകീന, അല്‍ മജ്ബൂറ, അല്‍ മുഫിയ, അന്നാഹിയ, അബ്‌ലാള്, അന്നഹ്‌റ്, അല്‍ ഹദ്‌റഅ്, ഖുബ്ബത്തുല്‍ ഇസ്‌ലാം, ഖര്‍യത്തുല്‍ അന്‍സാര്‍, അല്‍ മുബാറക, ഖല്‍ബുല്‍ ഈമാന്‍, അല്‍ മുഅ്മിന, അല്‍ മഹബ്ബ, അല്‍ മുഹബ്ബ, അല്‍ മഹബൂബ…..
തുടങ്ങി നൂറുക്കണക്കിന് നാമങ്ങള്‍ ഉദ്ധരിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്. ഈ പേരുകളൊക്കെ മദീനക്കുവന്നതിന്റെ പാശ്ചാതലം വിശദീകരിച്ചു കൊണ്ട് ഇമാം സുംഹൂദി തന്റെ വഫാഉല്‍ വഫാഇല്‍ സവിസ്തരം പ്രതിബാധിച്ചിട്ടുണ്ട്.
യസ്‌രിബ് എന്ന നാമം നബി തങ്ങള്‍ മാറ്റിയിരുന്നു. ആ പേര് വിളിക്കല്‍ കറാഹത്താണെന്ന് മറ്റൊരിടത്ത് സുംഹൂദി പറയുന്നുണ്ട്. അബൂ യഅ്‌ലവേും, അഹ്മദ്‌ സാക്ഷ്യപ്പെടുത്തുന്ന ഹദീസ് കാണുക. ”മദീനയെ ആരെങ്കിലും യസ്‌രിബ് എന്ന് വിളിച്ചാല്‍ അവന്‍ പാപമോചനം തേടിക്കൊള്ളട്ടെ.” അതിന് നശീകരണം എന്ന അര്‍ത്ഥം ധ്വനിയുള്ളതാകാം കാരണമെന്ന്അനുമാനിക്കപ്പെടുന്നു.ആ തിരു മുറ്റത്തെത്തി പുന്നാര നബിയുടെ ചാരത്ത് മതിവരുവോളം നില്‍ക്കാന്‍ നാഥാ ഞങ്ങളെ നീ അനുഗ്രഹിക്കേണമേ…….. ആമീന്‍.
മദീനയിലെ ഓരോ മൺതരിയും മുഹമ്മദ് നബിയുടെയും അവരുടെഅനുചരൻമാരുടെ ധീര കഥകളും ഇസ്ലാമിക ചരിത്രത്തിന്റെഉത്ഥാന പതനങ്ങളുടെ ഓർമ്മകളും അയവിറക്കിക്കൊണ്ടിരിക്കുന്നമണ്ണാണെന്ന് നാം കണ്ട് കഴിഞ്ഞു. ഇനി നമുക്ക് ആ ചരിത്രഭൂമിയിലെ ചരിത്രസ്മാരകങ്ങളെ ഒന്നടുത്ത് പരിചയപ്പടാം.

42 Replies to “മനം കുളിർപ്പിക്കുന്ന മദീനാ കാഴ്ചകൾ”

 1. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 2. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your
  blog. It appears as though some of the text in your
  posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and
  let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my
  web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 3. I’m very pleased to find this page. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you bookmarked to check out new information in your site.

 4. Hi! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 5. You are so interesting! I do not believe I’ve read a single thing like this before. So great to find somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 6. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 7. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 8. This is the right webpage for anybody who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 9. This is the perfect blog for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for years. Wonderful stuff, just great!

 10. You’re so interesting! I don’t suppose I have read through anything like that before. So wonderful to find someone with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 11. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 12. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 13. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read through content from other authors and practice a little something from their websites.

 14. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people don’t discuss these issues. To the next! Cheers!!

 15. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 16. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 17. I’m pretty pleased to discover this page. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book-marked to check out new information in your web site.

 18. I’m excited to discover this site. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you book marked to see new stuff on your web site.

 19. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Thanks!

 20. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to view the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 21. This is the perfect blog for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been written about for ages. Excellent stuff, just excellent!

 22. After looking into a few of the articles on your blog, I seriously appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know how you feel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.