Madeena an Oasis of Islamic Culture

                   മനം കുളിർപ്പിക്കുന്ന മദീനാ കാഴ്ചകൾ
മുഹമ്മദ് നബി(ﷺ)യുടെ സന്ദർശകരായി, പ്രവാചക നഗരിയുടെ അതിഥികളായി     മദീനയിൽ എത്തുന്നവർക്കായി മദീന ഒരുക്കിവെച്ചചരിത്ര സ്മാരകങ്ങളായ മസ്ജിദുകളുടെയും മ്യൂസിയങ്ങളുടെയും ചരിത്ര ഭൂമികളുടെയും സചിത്ര ഹൃസ്വ വിവരണം

മദീനതുൽ  മുനവ്വറഃ

വിശ്വാസി ഹ്യദയങ്ങളെ ഇശ്ഖിന്റെ ലോകത്തേക്കുയർത്തുന്ന നാമം. ഈ നാമം ആരെയാണ് പുളകമണിയിക്കാത്തത്. അണമുറിയാതെ വിശ്വാസികൾ  മദീനയെ ലക്ഷ്യമാക്കി നീങ്ങിക്കൊണ്ടിരിക്കുകയാണ്. പുന്നാരനബിയുടെ സന്നിധിയിൽ വന്ന് നില്‍ക്കാനുള്ള  ഉൽക്കടമായ  ആഗ്രഹത്തോടെ… പാശ്ചാത്യ പൗരസ്ത്യ ദേശങ്ങളിൽ നിന്ന്, വന നിബിഢമായ ആഫ്രിക്കൻ ഭുഖണ്ഡത്തിൻറെ ജനവാസ കേന്ദ്രങ്ങളിൽ നിന്ന്, വരണ്ടുണങ്ങിയ അറേബ്യൻ ഉപഭൂഖണ്ഡത്തിൻറെ വിദൂര ദിക്കുകളിൽ നിന്ന്, തണുത്തുറഞ ദ്രുവപ്രദേശങ്ങളിൽ നിന്ന്…..
വിശ്വാസിയുടെ മാനസാന്തരങ്ങളിൽ ഉറവയെടുക്കുന്ന വസന്തത്തിൻറെ തേനരുവിയാണ് മദീനത്തുൽ മുനവ്വറ എന്ന പ്രശോഭിത നഗരം. സത്യ വിശ്വാസിയെ സംബന്ധിച്ചോളം മനസ്സിനെ ആലിംഗനം ചെയ്യുന്ന ഹ്യദയ ഹാരിയായ വചന പ്രസാദമാണ് മദീന എന്ന നാമം പോലും.സത്യവിശ്വാസിയുടെ മനസ്സ് എന്നും മദീനയിലാണ്. വിശ്വാസിയുടെ ഹ്യദയ താളം റൗളാ ശരീഫുമായി കെട്ടുപിണഞ് കിടക്കുകയാണ്. വിശ്വാസിയുടെ ഹ്ദയം സ്പന്ദിക്കുന്നത് മദീനയിൽ എത്താനുള്ള അനിതരസാധാരണമായ  അഭിനിവേശത്തോടെയാണ്.

മദീനയുടെ പേരുകൾ

മദീന എന്നപദത്തിന് പട്ടണം എന്നാണ് അര്‍ത്ഥം. മദീനക്ക് നിരവധി പേരുകളുണ്ട്. അറബി ഭാഷയിൽ പേരുകളുടെ ആധിക്യം ഒരു വസ്തുവിൻറെ സ്ഥാനത്തെയും മഹത്വത്തെയുമാണ് കുറിക്കുന്നത്.ഇമാം അദവി (റ) തന്റെ ബുലൂഗുല്‍ മസര്‍റാത്തില്‍ ശൈഖ് ഹാമി സാദവേില്‍ നിന്ന് മദീനയുടെ തൊണ്ണൂറ് പേരുകള്‍ ഉദ്ധരിക്കുന്നുണ്ട്. ഇമാം ശീറാസി (റ) പ്രമാണങ്ങളില്‍ നിന്ന് ചികഞ്ഞടുത്ത മദീനയുടെ ചില പേരുകള്‍ വിവരിക്കാം.
യസ്‌രിബ്, അര്‍ളുല്ലാഹി, അര്‍ളുല്‍ ഹിജ്‌റ, അകാലത്തുല്‍ ബുല്‍ദാന്‍, അകാലത്തുല്‍ ഖുറ അല്‍ ഈമാന്‍, അല്‍ ബാര്‍റ, അല്‍ ബുഹൈറ, അല്‍ ബഹീറ, അല്‍ ബലാത്വ്, അല്‍ബലദ്, ബൈത്തുര്‍റസൂല്‍, ജസീറത്തുല്‍ അറബ്, അല്‍ ജന്നത്തുല്‍ ഹസ്വീന, അല്‍ ഹബീബ, അല്‍ ഹറം, ഹറമുറസൂലില്ലാഹ്, അല്‍ ജാബിറ, ജാബാരി, ജബ്ബാറ, ഹസന, അല്‍ ഖൈറ, അദ്ദാര്‍, ദാറുല്‍ അബ്‌റാര്‍, ദാറുല്‍ ഈമാന്‍, ദാറുസ്സുന്ന, ദാറുസ്സലാമ, ദാറുല്‍ ഫത്ഹ്, ദാറുല്‍ ഹിജ്‌റ, ദാതുല്‍ ഹജ്ര്‍, ദാതുല്‍  ഹിറാല്‍, ശിഫയ, ത്വാഹാ, തൈ്ബ, താബ. അല്‍ ആസ്വിമ, അല്‍ അദ്‌റാഅ്, അല്‍ അര്‍റാഅ്, അല്‍ അറൂള്, അല്‍ ഗര്‍റാള്, ഗലബ, അല്‍ ഫാളിഅ, അല്‍ ഖാസിമ, ത്വാഈ ശബ്ഉബാബ്,
അല്‍ മദീന, അല്‍ മകീന, അല്‍ മജ്ബൂറ, അല്‍ മുഫിയ, അന്നാഹിയ, അബ്‌ലാള്, അന്നഹ്‌റ്, അല്‍ ഹദ്‌റഅ്, ഖുബ്ബത്തുല്‍ ഇസ്‌ലാം, ഖര്‍യത്തുല്‍ അന്‍സാര്‍, അല്‍ മുബാറക, ഖല്‍ബുല്‍ ഈമാന്‍, അല്‍ മുഅ്മിന, അല്‍ മഹബ്ബ, അല്‍ മുഹബ്ബ, അല്‍ മഹബൂബ…..
തുടങ്ങി നൂറുക്കണക്കിന് നാമങ്ങള്‍ ഉദ്ധരിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്. ഈ പേരുകളൊക്കെ മദീനക്കുവന്നതിന്റെ പാശ്ചാതലം വിശദീകരിച്ചു കൊണ്ട് ഇമാം സുംഹൂദി തന്റെ വഫാഉല്‍ വഫാഇല്‍ സവിസ്തരം പ്രതിബാധിച്ചിട്ടുണ്ട്.
യസ്‌രിബ് എന്ന നാമം നബി തങ്ങള്‍ മാറ്റിയിരുന്നു. ആ പേര് വിളിക്കല്‍ കറാഹത്താണെന്ന് മറ്റൊരിടത്ത് സുംഹൂദി പറയുന്നുണ്ട്. അബൂ യഅ്‌ലവേും, അഹ്മദ്‌ സാക്ഷ്യപ്പെടുത്തുന്ന ഹദീസ് കാണുക. ”മദീനയെ ആരെങ്കിലും യസ്‌രിബ് എന്ന് വിളിച്ചാല്‍ അവന്‍ പാപമോചനം തേടിക്കൊള്ളട്ടെ.” അതിന് നശീകരണം എന്ന അര്‍ത്ഥം ധ്വനിയുള്ളതാകാം കാരണമെന്ന്അനുമാനിക്കപ്പെടുന്നു.ആ തിരു മുറ്റത്തെത്തി പുന്നാര നബിയുടെ ചാരത്ത് മതിവരുവോളം നില്‍ക്കാന്‍ നാഥാ ഞങ്ങളെ നീ അനുഗ്രഹിക്കേണമേ…….. ആമീന്‍.
മദീനയിലെ ഓരോ മൺതരിയും മുഹമ്മദ് നബിയുടെയും അവരുടെഅനുചരൻമാരുടെ ധീര കഥകളും ഇസ്ലാമിക ചരിത്രത്തിന്റെഉത്ഥാന പതനങ്ങളുടെ ഓർമ്മകളും അയവിറക്കിക്കൊണ്ടിരിക്കുന്നമണ്ണാണെന്ന് നാം കണ്ട് കഴിഞ്ഞു. ഇനി നമുക്ക് ആ ചരിത്രഭൂമിയിലെ ചരിത്രസ്മാരകങ്ങളെ ഒന്നടുത്ത് പരിചയപ്പടാം.

242 Replies to “മനം കുളിർപ്പിക്കുന്ന മദീനാ കാഴ്ചകൾ”

 1. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 2. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your
  blog. It appears as though some of the text in your
  posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and
  let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my
  web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 3. I’m very pleased to find this page. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you bookmarked to check out new information in your site.

 4. Hi! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 5. You are so interesting! I do not believe I’ve read a single thing like this before. So great to find somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 6. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 7. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 8. This is the right webpage for anybody who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 9. This is the perfect blog for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for years. Wonderful stuff, just great!

 10. You’re so interesting! I don’t suppose I have read through anything like that before. So wonderful to find someone with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 11. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 12. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 13. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read through content from other authors and practice a little something from their websites.

 14. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people don’t discuss these issues. To the next! Cheers!!

 15. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 16. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 17. I’m pretty pleased to discover this page. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book-marked to check out new information in your web site.

 18. I’m excited to discover this site. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you book marked to see new stuff on your web site.

 19. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Thanks!

 20. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to view the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 21. This is the perfect blog for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been written about for ages. Excellent stuff, just excellent!

 22. After looking into a few of the articles on your blog, I seriously appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 23. Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 24. This is the perfect web site for anybody who really wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for many years. Excellent stuff, just excellent!

 25. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would like to know where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 26. The very next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 27. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So great to find somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

 28. I was excited to find this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you book-marked to see new stuff on your site.

 29. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 30. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something regarding this.

 31. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 32. This is the right website for anybody who hopes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just excellent!

 33. An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you should write more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people do not speak about these topics. To the next! Cheers!!

 34. This is the perfect webpage for everyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for a long time. Great stuff, just great!

 35. Can I just say what a comfort to discover someone that truly understands what they are discussing over the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular given that you definitely have the gift.

 36. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may return once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 37. Hi there! This article couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 38. May I just say what a comfort to uncover someone that actually knows what they’re talking about on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people should read this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

 39. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 40. I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!

 41. Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything done.

 42. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 43. You are so interesting! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So wonderful to find somebody with a few original thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 44. I just want to mention I am just beginner to weblog and honestly loved this web page. Most likely I’m likely to bookmark your website . You certainly have exceptional stories. Thank you for sharing with us your website.

 45. Can I simply just say what a comfort to uncover someone that genuinely understands what they’re talking about on the net. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

 46. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 47. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 48. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 49. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 50. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 51. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through content from other writers and use a little something from their websites.

 52. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!|

 53. Hello there. I wished to take a minute to state just how much I have actually appreciated reviewing your blog post. I discovered it insightful and extremely useful. Two things that I hardly ever state about blog posts. It has been a satisfaction to read your thoughts and also concepts. Thanks.

 54. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!|

 55. I blog often and I genuinely thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.|

 56. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 57. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read through content from other authors and practice a little something from other sites.

 58. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!|

 59. I have been surfing on-line greater than three hours today, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you probably did, the web will probably be much more helpful than ever before.|

 60. I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 61. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed! Very helpful info specially the closing section 🙂 I handle such information much. I used to be looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck. |

 62. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 63. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Kudos|

 64. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 65. Hello I am so glad I found your blog page, I really found you by error, while I was researching on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome b.|

 66. Fantastic goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you have got right here, really like what you’re saying and the way wherein you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to keep it wise. I can not wait to learn much more from you. That is actually a wonderful site.|

 67. Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 68. I blog frequently and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 69. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.|

 70. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 71. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity for your post is just great and that i could think you’re an expert in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your feed to keep up to date with drawing close post. Thanks one million and please continue the rewarding work.|

 72. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this subject here on your web site.

 73. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your web site offered us with useful info to work on. You’ve performed a formidable task and our whole neighborhood might be grateful to you.|

 74. Hello there, simply became alert to your weblog thru Google, and located that it’s really informative. I’m going to be careful for brussels. I will appreciate should you continue this in future. Many other folks might be benefited from your writing. Cheers!|

 75. I’ve been browsing on-line more than three hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is lovely value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the web will probably be a lot more useful than ever before.

 76. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 77. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.|

 78. Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it|

 79. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 80. Greetings! I’ve been reading your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!|

 81. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 82. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 83. I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 84. I was very pleased to uncover this page. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you saved as a favorite to check out new stuff on your blog.|

 85. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 86. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to write more on this issue, it may not be a taboo matter but usually folks don’t speak about such subjects. To the next! All the best!!|

 87. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 88. Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am happy to find a lot of useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 89. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your blog.

 90. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Great job.

 91. Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 92. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 93. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 94. Virtually all of what you state is astonishingly appropriate and that makes me wonder the reason why I had not looked at this in this light previously. Your piece truly did turn the light on for me as far as this specific subject goes. But there is actually just one factor I am not really too comfortable with and while I attempt to reconcile that with the actual core theme of your position, allow me see exactly what all the rest of the readers have to say.Well done.

Leave a Reply

Your email address will not be published.