ഹിജ്റ രണ്ടാം വർഷം നബി (ﷺ) പെരുന്നാൾ നിസ്കാരത്തിന് തെരെഞ്ഞെടുത്ത സ്ഥലത്ത് ഇപ്പോൾ സ്ഥിതി ചെയ്യുന്ന പള്ളിയാണ് മസ്ജുദുൽ ഗമാമ എന്ന പേരിൽ അറിയപ്പെടുന്നത്. ഒഴിഞ്ഞ് കിടക്കുന്ന ഒരു ഗ്രൌണ്ടായ ഈ സ്ഥലം ആദ്യകാലത്ത് മൈദാനുൽ മുസ്വല്ല എന്ന പേരിലാണ് അറിയപ്പെട്ടിരുന്നത്. ഈ മസ്ജിദിന് മസ്ജിദുൽ ഗമാമ എന്ന് പേര് വന്നതിൻറെ പിന്നിൽ ഒരു ചരിത്ര സംഭവമുണ്ട്.ഈ മസ്ജിദിനു ഈ പേര് വിളിക്കാനുള്ള കാരണം താഴെ പറയുന്ന സംഭവമാണ്. അനസ്(റ)ല്‍ നിന്ന് നിവേദനം. നബി(ﷺ) മഴയ്ക്ക് വേണ്ടി പ്രാര്‍ഥിക്കാന്‍ നമസ്കാരസ്ഥലത്തേക്ക് പുറപ്പെട്ടു. എന്നിട്ട് ഖുതുബ നടത്തി നമസ്കാരം നിര്‍വഹിച്ചു. തുടർന്ന് അവിടുന്ന് പറഞ്ഞു. ഇത് നമുക്ക് സമ്മേളിക്കാനുള്ള സ്ഥലമാണ്. മഴക്ക് വേണ്ടി പ്രാര്‍ഥിക്കാനും ചെറിയ പെരുന്നാളിനും വലിയ പെരുന്നാളിനും പ്രാര്‍ഥിക്കാനുള്ള സ്ഥലവുമാണ്. അതിനാല്‍ ആരും ഇവിടെ എടുപ്പോ തമ്പോ പണിയരുത്. പ്രവാചകന്‍റെ പ്രാര്‍ഥനാനന്തരം അവിടെ മേഘം നിഴലിട്ടു ശക്തമായ മഴ വര്‍ഷിച്ചു. അതിനാലാണ് പിൽകാലത്ത് ആ സ്ഥലത്ത് നിർമിക്കപ്പെട്ട പള്ളിക്കു മേഘം, മഴ എന്നെല്ലാം അർഥം വരുന്ന മസ്ജിദുൽ ഗമാമ എന്നു പേര് വന്നത്.

മസ്ജിദുൽ ഹറമിൽ നിന്നും 300 മീറ്റർ അകലെ തെക്ക്-പടിഞ്ഞാറ് ഭാഗത്ത് ആണ് മസ്ജിദുൽ ഗമാമ സ്ഥിതി ചെയ്യുന്നത്. ഹദീഖതുൽ ബൈഅയിൽ നിന്ന് ഹറമിന്റെ മുൻവശത്തേക്കു പുറത്തുകൂടി നേരെ നീങ്ങിയാൽ മസ്ജിദുൽ ഗമാമയിൽ എത്തിച്ചേരാം. 
എന്നാല്‍ ഉമവി വലീദ്ബിനു അബ്ദില്‍ മലിക്ക് പ്രവാചകന്‍ മദീനയില്‍ നമസ്കരിച്ച എല്ലാ പള്ളികളെയും പുനരുദ്ധരിക്കാനും മോടി  പിടിപ്പിക്കാനും മദീന ഗവര്‍ണ്ണരോട് കല്‍പ്പിച്ചപ്പോള്‍ മസ്ജിദുല്‍ ഗമാമയും മറ്റു മസ്ജിദുകളെപ്പോലെ പുനരുദ്ധരിചിട്ടുണ്ടെന്നു തീര്‍ച്ചയായും അനുമാനിക്കാം. അങ്ങേനെയാണെങ്കില്‍ ഹിജ്റ ഒന്നാം വര്‍ഷം തന്നെ ഇത് കെട്ടിടമായി നിര്‍മ്മിക്കപ്പെട്ടിരിക്കണം. ഹിജ്റ ഒമ്പതാം നൂറ്റാണ്ടിന്‍റെ അവസാനം വരെ ഇവിടെ പെരുന്നാള്‍ നമസ്കാരം നിര്‍വ്വഹിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ടത്രേ. മദീനയിലെ ഭരണകര്‍ത്താക്കള്‍ ഈ മസ്ജിദിന്‍റെ ഉദ്ധാരണപ്രവര്‍ത്തനങ്ങളില്‍ പ്രത്യേകം ശ്രദ്ധ പതിപ്പിച്ചിട്ടുണ്ട്.  ഹി:748 നും 752നും ഇടക്ക് സുല്‍ത്താന്‍ ഹസനുബ്നു മുഹമ്മദിനബ്നീ ഖലാവൂന്‍ ഇതിനെ നവീകരിച്ചു. അഷ്‌റാഫ് ഭരണകാലത്തും പിന്നീട് ഉസ്മാനിയ്യ ഭരണകാലത്തും അവസാനം സഊദി ഭരണകാലത്തും  ഈ മസ്ജിദിന്ന് ആവശ്യമായ ഉദ്ധാരണവും പരിപാലനവും ലഭിച്ചിട്ടുണ്ട്.ഇവക്ക് പുറമെ ഇസ്ലാമിക ഭരണകൂടത്തിൻറെ നാല് ഖലീഫമാരുടെ പേരിലും മദീനയിൽ പള്ളികൽ നിർമ്മിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്.

43 Replies to “മസ്ജിദ് ഗമാമ”

 1. You’re so interesting! I do not suppose I’ve truly read anything like this before.
  So good to find another person with a few unique thoughts on this subject.

  Really.. thanks for starting this up. This site is something
  that is required on the web, someone with a little originality!

 2. I was very pleased to find this page. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you saved as a favorite to check out new stuff in your site.

 3. Howdy! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 4. Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 5. You are so awesome! I don’t think I’ve read through a single thing like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 6. I was very pleased to discover this page. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you book marked to see new stuff on your web site.

 7. An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this topic, it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk about such issues. To the next! Cheers!!

 8. Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get anything done.

 9. Hi there, There’s no doubt that your web site may be having browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 10. Hi there, I think your web site might be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 11. Hello, I think your site could be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, great site!

 12. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your blog.

 13. I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own website and want to know where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 14. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 15. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 16. May I just say what a comfort to uncover a person that actually understands what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular because you definitely have the gift.

 17. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 18. I was very pleased to find this site. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you book marked to check out new information on your website.

 19. You are so cool! I don’t think I have read through something like this before. So good to discover somebody with some original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!

 20. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.