ഹിജ്റ രണ്ടാം വർഷം നബി (ﷺ) പെരുന്നാൾ നിസ്കാരത്തിന് തെരെഞ്ഞെടുത്ത സ്ഥലത്ത് ഇപ്പോൾ സ്ഥിതി ചെയ്യുന്ന പള്ളിയാണ് മസ്ജുദുൽ ഗമാമ എന്ന പേരിൽ അറിയപ്പെടുന്നത്. ഒഴിഞ്ഞ് കിടക്കുന്ന ഒരു ഗ്രൌണ്ടായ ഈ സ്ഥലം ആദ്യകാലത്ത് മൈദാനുൽ മുസ്വല്ല എന്ന പേരിലാണ് അറിയപ്പെട്ടിരുന്നത്. ഈ മസ്ജിദിന് മസ്ജിദുൽ ഗമാമ എന്ന് പേര് വന്നതിൻറെ പിന്നിൽ ഒരു ചരിത്ര സംഭവമുണ്ട്.ഈ മസ്ജിദിനു ഈ പേര് വിളിക്കാനുള്ള കാരണം താഴെ പറയുന്ന സംഭവമാണ്. അനസ്(റ)ല്‍ നിന്ന് നിവേദനം. നബി(ﷺ) മഴയ്ക്ക് വേണ്ടി പ്രാര്‍ഥിക്കാന്‍ നമസ്കാരസ്ഥലത്തേക്ക് പുറപ്പെട്ടു. എന്നിട്ട് ഖുതുബ നടത്തി നമസ്കാരം നിര്‍വഹിച്ചു. തുടർന്ന് അവിടുന്ന് പറഞ്ഞു. ഇത് നമുക്ക് സമ്മേളിക്കാനുള്ള സ്ഥലമാണ്. മഴക്ക് വേണ്ടി പ്രാര്‍ഥിക്കാനും ചെറിയ പെരുന്നാളിനും വലിയ പെരുന്നാളിനും പ്രാര്‍ഥിക്കാനുള്ള സ്ഥലവുമാണ്. അതിനാല്‍ ആരും ഇവിടെ എടുപ്പോ തമ്പോ പണിയരുത്. പ്രവാചകന്‍റെ പ്രാര്‍ഥനാനന്തരം അവിടെ മേഘം നിഴലിട്ടു ശക്തമായ മഴ വര്‍ഷിച്ചു. അതിനാലാണ് പിൽകാലത്ത് ആ സ്ഥലത്ത് നിർമിക്കപ്പെട്ട പള്ളിക്കു മേഘം, മഴ എന്നെല്ലാം അർഥം വരുന്ന മസ്ജിദുൽ ഗമാമ എന്നു പേര് വന്നത്.

മസ്ജിദുൽ ഹറമിൽ നിന്നും 300 മീറ്റർ അകലെ തെക്ക്-പടിഞ്ഞാറ് ഭാഗത്ത് ആണ് മസ്ജിദുൽ ഗമാമ സ്ഥിതി ചെയ്യുന്നത്. ഹദീഖതുൽ ബൈഅയിൽ നിന്ന് ഹറമിന്റെ മുൻവശത്തേക്കു പുറത്തുകൂടി നേരെ നീങ്ങിയാൽ മസ്ജിദുൽ ഗമാമയിൽ എത്തിച്ചേരാം. 
എന്നാല്‍ ഉമവി വലീദ്ബിനു അബ്ദില്‍ മലിക്ക് പ്രവാചകന്‍ മദീനയില്‍ നമസ്കരിച്ച എല്ലാ പള്ളികളെയും പുനരുദ്ധരിക്കാനും മോടി  പിടിപ്പിക്കാനും മദീന ഗവര്‍ണ്ണരോട് കല്‍പ്പിച്ചപ്പോള്‍ മസ്ജിദുല്‍ ഗമാമയും മറ്റു മസ്ജിദുകളെപ്പോലെ പുനരുദ്ധരിചിട്ടുണ്ടെന്നു തീര്‍ച്ചയായും അനുമാനിക്കാം. അങ്ങേനെയാണെങ്കില്‍ ഹിജ്റ ഒന്നാം വര്‍ഷം തന്നെ ഇത് കെട്ടിടമായി നിര്‍മ്മിക്കപ്പെട്ടിരിക്കണം. ഹിജ്റ ഒമ്പതാം നൂറ്റാണ്ടിന്‍റെ അവസാനം വരെ ഇവിടെ പെരുന്നാള്‍ നമസ്കാരം നിര്‍വ്വഹിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ടത്രേ. മദീനയിലെ ഭരണകര്‍ത്താക്കള്‍ ഈ മസ്ജിദിന്‍റെ ഉദ്ധാരണപ്രവര്‍ത്തനങ്ങളില്‍ പ്രത്യേകം ശ്രദ്ധ പതിപ്പിച്ചിട്ടുണ്ട്.  ഹി:748 നും 752നും ഇടക്ക് സുല്‍ത്താന്‍ ഹസനുബ്നു മുഹമ്മദിനബ്നീ ഖലാവൂന്‍ ഇതിനെ നവീകരിച്ചു. അഷ്‌റാഫ് ഭരണകാലത്തും പിന്നീട് ഉസ്മാനിയ്യ ഭരണകാലത്തും അവസാനം സഊദി ഭരണകാലത്തും  ഈ മസ്ജിദിന്ന് ആവശ്യമായ ഉദ്ധാരണവും പരിപാലനവും ലഭിച്ചിട്ടുണ്ട്.ഇവക്ക് പുറമെ ഇസ്ലാമിക ഭരണകൂടത്തിൻറെ നാല് ഖലീഫമാരുടെ പേരിലും മദീനയിൽ പള്ളികൽ നിർമ്മിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്.

442 Replies to “മസ്ജിദ് ഗമാമ”

 1. You’re so interesting! I do not suppose I’ve truly read anything like this before.
  So good to find another person with a few unique thoughts on this subject.

  Really.. thanks for starting this up. This site is something
  that is required on the web, someone with a little originality!

 2. I was very pleased to find this page. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you saved as a favorite to check out new stuff in your site.

 3. You’ve made some decent points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 4. Howdy! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 5. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but typically people do not discuss these topics. To the next! Kind regards!!

 6. Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 7. You are so awesome! I don’t think I’ve read through a single thing like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 8. I was very pleased to discover this page. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you book marked to see new stuff on your web site.

 9. An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this topic, it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk about such issues. To the next! Cheers!!

 10. Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get anything done.

 11. Hi there, There’s no doubt that your web site may be having browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 12. Hi there, I think your web site might be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 13. That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read article!

 14. Hello, I think your site could be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, great site!

 15. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your blog.

 16. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 17. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to make a good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 18. I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own website and want to know where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 19. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 20. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 21. May I just say what a comfort to uncover a person that actually understands what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular because you definitely have the gift.

 22. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 23. I was very pleased to find this site. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you book marked to check out new information on your website.

 24. You are so cool! I don’t think I have read through something like this before. So good to discover somebody with some original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!

 25. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 26. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 27. Can I just say what a comfort to discover somebody that really knows what they are talking about on the web. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular given that you most certainly have the gift.

 28. You have made some good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 29. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 30. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my search for something relating to this.

 31. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 32. Good day! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 33. May I simply say what a comfort to find an individual who really understands what they are talking about on the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people have to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you most certainly have the gift.

 34. I’m extremely pleased to find this page. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you book-marked to check out new things on your site.

 35. Hello! I just would like to give you a big thumbs up for the excellent info you have got here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 36. Spot on with this write-up, I seriously believe that this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

 37. You have made some good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 38. Can I just say what a relief to find someone that truly knows what they’re talking about over the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people must look at this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular given that you most certainly have the gift.

 39. Hi there, I think your web site may be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 40. You’re so awesome! I don’t suppose I have read through something like that before. So wonderful to find someone with some unique thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 41. Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will send this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 42. Howdy, I think your site could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic site!

 43. Howdy! This article couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Thanks for sharing!

 44. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 45. Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I truly thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 46. Right here is the perfect web site for everyone who hopes to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for ages. Wonderful stuff, just great!

 47. I was extremely pleased to discover this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved to fav to check out new stuff on your web site.

 48. You’re so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with some originality!

 49. This is the right web site for everyone who wants to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just excellent!

 50. After looking over a few of the articles on your web page, I truly appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know what you think.

 51. Spot on with this write-up, I actually believe this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice!

 52. An interesting discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss these topics. To the next! All the best!!

 53. I just want to tell you that I am just newbie to blogs and definitely loved your website. Almost certainly I’m want to bookmark your site . You absolutely have awesome well written articles. Thank you for sharing with us your web page.

 54. I was just looking for this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 55. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!|

 56. I blog frequently and I truly appreciate your information. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 57. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 58. You have made some really good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 59. An interesting discussion is value comment. I feel that you should write extra on this topic, it won’t be a taboo topic however typically persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 60. Spot on with this write-up, I really believe this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 61. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 62. At this time it seems like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 63. excellent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 64. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your website.

 65. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely believed you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

 66. Real excellent information can be found on blog . “Wealth may be an ancient thing, for it means power, it means leisure, it means liberty.” by James Russell Lowell.

 67. Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 68. I know this web page presents quality dependent posts and extra data, is there any other web site which offers such things in quality?|

 69. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 70. You really make it seem really easy together with your presentation however I
  to find this topic to be really one thing which I believe
  I might by no means understand. It sort of feels
  too complex and extremely broad for me. I am having a look ahead
  in your next put up, I will attempt to get the
  cling of it!

 71. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!|

 72. You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward
  for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 73. One other issue is that if you are in a scenario where you do not have a co-signer then you may actually want to try to exhaust all of your educational funding options. You’ll find many awards and other free college funding that will provide you with money to aid with classes expenses. Thank you for the post.

 74. Very good website you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of community where I can get responses from other experienced people
  that share the same interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Thank you!

 75. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could fix if you were not too busy looking for attention.

 76. Nice weblog here! Also your web site rather a lot up very fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate link in your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 77. I’m now not positive where you are getting your info, but good topic. I must spend a while studying more or figuring out more. Thank you for magnificent info I used to be in search of this information for my mission.

 78. I’ll immediately clutch your rss as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 79. Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 80. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 81. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Many thanks!

 82. I acquired more something totally new on this weight loss issue. One particular issue is that good nutrition is very vital whenever dieting. A massive reduction in bad foods, sugary meals, fried foods, sugary foods, pork, and white colored flour products can be necessary. Keeping wastes harmful bacteria, and toxic compounds may prevent desired goals for fat loss. While certain drugs momentarily solve the situation, the nasty side effects aren’t worth it, plus they never supply more than a temporary solution. It is a known idea that 95 of celebrity diets fail. Many thanks sharing your thinking on this website.

 83. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 84. I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 85. Admiring the persistence you put into your blog and in depth information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 86. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 87. Thanks for another magnificent post. Where else could anyone get that type of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 88. I wish to show my thanks to the writer for rescuing me from this type of condition. After checking throughout the the web and finding things which were not helpful, I believed my life was over. Being alive without the approaches to the issues you have sorted out by means of your main short article is a critical case, as well as the ones that might have negatively affected my entire career if I hadn’t discovered the website. Your knowledge and kindness in taking care of almost everything was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thanks so much for your professional and effective guide. I won’t be reluctant to recommend your site to anyone who needs and wants counselling about this subject matter.

 89. I have read several good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you set to create this sort of excellent informative site.|

 90. If some one wants expert view concerning blogging and site-building afterward i suggest him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the good job.|

 91. This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 92. Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 93. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!|

 94. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 95. Hello, i think that i noticed you visited my weblog so i came to “return the want”.I’m attempting to find things to enhance my website!I guess its ok to use a few of your ideas!!

 96. This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read post!

 97. Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 98. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your website.

 99. Howdy! This article could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 100. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 101. I’ll right away grab your rss as I can not find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 102. I’ll right away snatch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me realize in order that I may subscribe. Thanks.

 103. You really make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be actually one thing that I believe I would never understand. It seems too complicated and extremely extensive for me. I’m having a look ahead to your next post, I will try to get the hang of it!|

 104. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 105. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 106. Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 107. Spot on with this write-up, I honestly believe that this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 108. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 109. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 110. Hi, I do think your web site may be having web browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent blog!

 111. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 112. Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was once a entertainment account it. Glance advanced to more brought agreeable from you! However, how could we keep in touch?

 113. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, but I really thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

 114. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 115. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you can be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice afternoon!|

 116. I have recently started a website, the information you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 117. Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I really believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you were not too busy seeking attention.

 118. I’m extremely inspired together with your writing abilities as well as with the layout for your blog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it is rare to see a nice weblog like this one these days..

 119. I like the valuable info you provide to your articles. I’ll bookmark your blog and test again right here regularly. I’m moderately certain I’ll learn plenty of new stuff proper here! Best of luck for the following!|

 120. Right here is the perfect site for everyone who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for ages. Great stuff, just excellent!

 121. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!

 122. I blog quite often and I really thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 123. You are so interesting! I don’t think I’ve truly read a single thing like this before. So nice to find someone with a few unique thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 124. Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 125. I have been browsing on-line greater than three hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It’s beautiful value enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you probably did, the internet can be much more useful than ever before.

 126. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 127. I just like the valuable information you provide to your articles. I’ll bookmark your blog and check once more right here frequently. I’m slightly sure I’ll learn many new stuff proper here! Best of luck for the following!

 128. I was pretty pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book marked to look at new things on your blog.

 129. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 130. Hello! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 131. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 132. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 133. Spot on with this write-up, I seriously believe that this website needs much more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

 134. I was excited to discover this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff on your web site.

 135. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 136. Background checks conducted after an initial background check — for example, if a person leaves government and returns a few years later — normally only go back to the end of the last check. This is important in understanding the scope of the FBI’s Kavanaugh investigation in 2018. After graduating from law school in 1990, Kavanaugh clerked for a federal judge, which would have required a background check.
  카지노사이트

 137. In looking into people’s lives, the FBI goes by the mnemonic CARLA F. BAD, which stands for Character, Associates, Reputation, Loyalty, Ability, Finances, Bias, Alcohol/Addictions and Drugs. Kavanaugh’s debts could have been considered potentially “derogatory” information affecting his suitability for employment.
  샌즈카지노

 138. The decision of what to do with derogatory information is up to the client — in this case the White House. Normally, the White House and the president would ask the FBI to dig deeper, to make sure a nominee is fit for a position of public trust and to avoid being blindsided or embarrassed by any new revelations.
  카지노사이트

 139. Which brings us back to the FBI’s investigation into the allegations by Christine Blasey Ford. Because Kavanaugh’s 2018 background check had already been completed by the time the allegations arose, only the White House had the power to reopen the investigation, not the FBI. Further, the White House determined the scope of the new investigation and it gave the FBI
  카지노사이트

 140. Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 141. Can I simply say what a relief to find an individual who actually understands what they’re discussing on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular because you most certainly possess the gift.

 142. Hello there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this information to him. Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!

 143. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 144. Spot on with this write-up, I actually suppose this website wants much more consideration. I’ll in all probability be again to read much more, thanks for that info.

 145. The very next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I truly believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 146. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, but I really believed you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you were not too busy looking for attention.

 147. Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back later on.

  Try to check my webpage – 무료웹툰

 148. I used to be very happy to seek out this net-site.I wished to thanks to your time for this glorious read!! I definitely enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 149. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this information So i’m satisfied to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most indubitably will make sure to don’t fail to remember this site and provides it a look on a relentless basis.

 150. I just could not depart your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 151. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most unquestionably will make certain to don’t disregard this web site and give it a look on a relentless basis.

 152. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think about if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the best in its niche. Amazing blog!|

 153. An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally people don’t speak about such subjects. To the next! Cheers!!

 154. Nice blog right here! Also your web site rather a lot up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 155. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 156. An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don’t talk about such topics. To the next! Best wishes!!

 157. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 158. Thank you, I’ve recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 159. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 160. Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 161. A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss such topics. To the next! All the best!!

 162. Thanks for the publish. I have always observed that most people are desperate to lose weight because they wish to show up slim plus attractive. However, they do not constantly realize that there are additional benefits for losing weight as well. Doctors say that overweight people are afflicted with a variety of conditions that can be directly attributed to their own excess weight. The great thing is that people who are overweight and suffering from various diseases can reduce the severity of their particular illnesses by losing weight. You are able to see a slow but noticeable improvement in health as soon as even a bit of a amount of fat loss is reached.

 163. I’m now not certain where you are getting your information, but great topic. I must spend a while finding out much more or figuring out more. Thanks for magnificent information I used to be in search of this info for my mission.|

 164. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. A great read. I will certainly be back.|

 165. Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 166. Hello there, I discovered your blog by the use of Google while searching for a similar matter, your site came up, it appears to be like great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply changed into alert to your weblog
  through Google, and located that it is really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate in case you proceed this in future.
  Lots of folks will likely be benefited out of your writing.
  Cheers! http://cleckleyfloors.com/

 167. Pingback: ivermectin 850 mg
 168. Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 169. Pingback: clomiphene 100 mg
 170. Pingback: 1 ivermectin
 171. Pingback: rx viagra canada
 172. Hello, Neat post. There’s a problem with your site in web explorer, might test this… IE still is the marketplace leader and a huge section of people will leave out your excellent writing due to this problem.

 173. It is the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I have learn this put up and if I may I desire to recommend you few interesting issues or tips. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article. I desire to learn even more things approximately it!

 174. Pingback: soolantra for sale
 175. Pingback: viagra otc mexico
 176. The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, but I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix in case you werent too busy in search of attention.

 177. I intended to send you this little remark to thank you yet again with your precious ideas you have shared in this case. This is so tremendously generous of people like you to provide freely what exactly numerous people might have distributed for an electronic book to end up making some profit on their own, most notably since you might have tried it if you decided. Those good tips in addition served to be a easy way to understand that some people have the same zeal similar to mine to figure out somewhat more concerning this problem. I am certain there are several more pleasurable times up front for those who check out your blog.

 178. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!

 179. ( åïþ÷ÿ”8x³þÎà_þ5ºÿ(ºÿÓ÷_ø2þM‡öæÿ²óðÓÿUî¡@ÜP@ygÇ?k¾ø’ñƒÇKi|Qàï…Þ?ñG†¢¼…®m&ñƒá][TÑ!¹¶Gî`—SµµŽ[t‘tc°fR¿_áöM—qðNA›Ê¬rŒï‹xs)ÍgB¢¥Zfcœ`ð˜ùÒªã5J¤0•kJ (I)´ÔYŽ”r§B½H[ž*“…öæŒ$ã~ú¥§]ÉíWþ

 180. Can I simply say what a relief to uncover an individual who really knows what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular since you surely possess the gift.|

Leave a Reply

Your email address will not be published.