അംബരിയ്യയിലെ ഹിജാസ് റെയില്‍വേയാണ് മദീനയിലെ ആധുനിക ചരിത്ര സ്മാരകങ്ങളിലൊന്ന്. ഒരു നൂറ്റാണ്ട് മുമ്പ് അന്നത്തെ മുസ്ലിം ലോക തലസ്ഥാനമായിരുന്ന തുര്‍ക്കിയിലെ ഇസ്തംബൂളില്‍നിന്ന് ജോര്‍ദാനിലെ അമ്മാന്‍ വഴി സിറിയന്‍ തലസ്ഥാനമായ ദമസ്കസിലൂടെ കടന്ന് സുഊദിയിലെ മദാഇന്‍ സ്വാലിഹ്, ഖൈബര്‍ വഴി മദീനയില്‍ വന്ന് ചേര്‍ന്ന, ഏകദേശം 3000 കി.മീ ദൂരമുള്ള റെയില്‍വേ സംവിധാനമായിരുന്നു ഹിജാസ് റെയില്‍വേ. അതിന്റെ അവസാന സ്റേഷന്റെ പ്രധാന ബില്‍ഡിംഗും റെയില്‍വേ സ്റേഷനോടനുബന്ധിച്ച് തുര്‍ക്കികള്‍ നിര്‍മിച്ച, കരിങ്കല്ലില്‍ തീര്‍ത്ത പള്ളിയും പാളങ്ങളും പുതുക്കി വെച്ച ബോഗികളുമെല്ലാമാണ് ഇപ്പോള്‍ ഹിജാസ് റെയിവേ സ്മാരകമായി മദീനയില്‍ കാണുന്നത്. 1901 മുതല്‍ 1908 വരെയാണ് ഇതിന്റെ നിര്‍മാണം നടന്നത്. 1908 മുതല്‍ 1918 വരെ 10 വര്‍ഷം റെയില്‍വേ ഗതാഗതം നിലനിന്നു. അതിനിടെ 1914-ലെ ലോക യുദ്ധത്തെത്തുടര്‍ന്ന് മുസ്ലിം ലോകം സാമ്പത്തികമായി തകര്‍ന്നപ്പോള്‍ ഫ്രാന്‍സ് പോലുള്ള പാശ്ചാത്യ ശക്തികള്‍ ഹിജാസ് റെയില്‍വേ ഈടായി നല്‍കിയാല്‍ മുസ്ലിംകള്‍ക്ക് സാമ്പത്തിക സഹായം അനുവദിക്കാമെന്ന് ഉസ്മാനി സുല്‍ത്താനെ അറിയിച്ചു. അത് നിരസിച്ച സുല്‍ത്താന്‍, ഹിജാസ് റെയില്‍വേ ലോക മുസ്ലിംകളുടെ വഖ്ഫ് സ്വത്താണെന്ന് പ്രഖ്യാപിക്കുകയായിരുന്നു. ഏറ്റവും വലിയ മുസ്ലിം വഖ്ഫ് സ്വത്ത് ഹിജാസ് റെയില്‍വേയാണെന്ന് അഭിപ്രായമുണ്ട്. ഇപ്പോഴും ഹിജാസ് റെയില്‍വേ എന്ന പേരില്‍ സിറിയയില്‍ റെയില്‍ ഗതാഗതം നിലവിലുണ്ട്. റെയില്‍പാത വന്നതോടെ പണ്ട് കാലത്ത് ഒട്ടകപ്പുറത്ത് ഹജ്ജിനും ഉംറക്കും വന്ന യാത്രാ സംഘങ്ങള്‍ ഈ മാര്‍ഗം ഉപയോഗപ്പെടുത്തി. മുത്വവഫുമാര്‍ ഹാജിമാരെ ഇവിടന്നാണ് മക്കയിലേക്ക് ഏറ്റുവാങ്ങിയിരുന്നത്. മദീനയുടെ സാമ്പത്തിക വളര്‍ച്ചയും മെച്ചപ്പെട്ടു. അതിന്റെ ചരിത്രമയവിറക്കിയാണ് ഈ റെയില്‍വേ സ്റേഷന്റെ നില്‍പ്.

മമ്പുറം സയ്യിദ് അലവി തങ്ങളുടെ പുത്രനായ സയ്യിദ് ഫസൽ പൂക്കോയ തങ്ങളായിരുന്നു ഹിജാസ് റയിൽ പദ്ധതി നടപ്പാക്കുന്നതിൻറെ പ്രാഥമിക പ്രവർത്തനങ്ങൾക്ക് മുന്നിലുണ്ടായിരുന്നത്. അക്കാലത്ത് അദ്ദേഹം തുർക്കി ഭരണാധികാരിയുടെ ഉപദേശകനായിരുന്നു.

319 Replies to “ഹിജാസ് റയിൽവേ”

 1. I have been browsing online greater than 3 hours these days,
  yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all
  webmasters and bloggers made just right content as you probably
  did, the net can be a lot more useful than ever before.

 2. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 3. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 4. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through content from other writers and practice something from other sites.

 5. Howdy, I think your website might be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 6. After checking out a number of the articles on your blog, I seriously like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me how you feel.

 7. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 8. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 9. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 10. This is the perfect webpage for anybody who wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Wonderful stuff, just great!

 11. I blog frequently and I really appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 12. Right here is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!

 13. Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, but I actually thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 14. Spot on with this write-up, I really feel this website needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 15. You’re so cool! I do not suppose I have read a single thing like that before. So great to discover another person with some unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 16. After going over a number of the blog posts on your blog, I truly appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and let me know what you think.

 17. You are so interesting! I do not suppose I’ve read through a single thing like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 18. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people do not discuss these subjects. To the next! Best wishes!!

 19. I blog quite often and I really appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

 20. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 21. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something relating to this.

 22. Can I simply say what a comfort to discover someone that actually understands what they are discussing online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you certainly have the gift.

 23. After exploring a number of the blog posts on your web page, I really appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and tell me how you feel.

 24. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 25. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 26. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 27. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 28. I absolutely love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own website and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Thank you!

 29. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 30. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you should write more on this issue, it may not be a taboo matter but generally people don’t discuss such topics. To the next! Best wishes!!

 31. You’re so cool! I do not think I’ve read through something like this before. So nice to find someone with genuine thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 32. I blog frequently and I truly appreciate your content. This article has truly peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

 33. Right here is the right webpage for anybody who wishes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent!

 34. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 35. After going over a handful of the blog posts on your web site, I honestly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me how you feel.

 36. An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more on this topic, it might not be a taboo subject but typically folks don’t talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 37. Hi there, I believe your web site could possibly be having internet browser compatibility problems. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 38. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your website.

 39. After exploring a handful of the blog articles on your website, I seriously like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me what you think.

 40. You’re so awesome! I do not believe I have read through anything like this before. So good to discover another person with unique thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with some originality!

 41. I simply want to mention I am just all new to weblog and certainly enjoyed you’re blog site. Most likely I’m going to bookmark your site . You definitely have impressive posts. Thank you for sharing with us your website page.

 42. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 43. Its such as you learn my mind! You seem to know a lot approximately this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you can do with some percent to pressure the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.|

 44. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Cheers|

 45. I also believe that mesothelioma is a unusual form of cancers that is usually found in those people previously familiar with asbestos. Cancerous tissues form from the mesothelium, which is a protecting lining which covers the majority of the body’s organs. These cells generally form from the lining of your lungs, abdomen, or the sac which encircles one’s heart. Thanks for sharing your ideas.

 46. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now 😉

 47. Throughout the great scheme of things you receive a B- just for hard work. Exactly where you actually lost everybody ended up being in your facts. As people say, the devil is in the details… And it couldn’t be more correct at this point. Having said that, let me tell you just what exactly did deliver the results. Your article (parts of it) is actually rather persuasive which is probably the reason why I am taking the effort in order to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Second, even though I can see the leaps in logic you come up with, I am not really confident of how you appear to unite the points that help to make the actual conclusion. For the moment I will yield to your position but trust in the near future you connect the facts much better.

 48. May I simply just say what a relief to discover someone who actually knows what they are talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular given that you surely possess the gift.

 49. Hi! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 50. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 51. Amazing things here. I’m very satisfied to look your article. Thanks a lot and I am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?|

 52. Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your put up is just nice and i could think you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thanks 1,000,000 and please keep up the gratifying work.|

 53. One thing is the fact that one of the most widespread incentives for applying your cards is a cash-back as well as rebate offer. Generally, you’ll have access to 1-5 back with various purchases. Depending on the cards, you may get 1 returning on most expenditures, and 5 again on buying made on convenience stores, gasoline stations, grocery stores and ‘member merchants’.

 54. My partner and I stumbled over here different website and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page yet again.|

 55. We stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page repeatedly.

 56. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 57. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 58. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! “Dreams are real while they last. Can we say more of life” by Henry Havelock Ellis.

 59. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 60. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 61. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 62. certainly like your web site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the reality however I’ll surely come again again.

 63. Hello, Neat post. There’s a problem together with your web site in web explorer, may test this? IE still is the market leader and a huge section of people will leave out your fantastic writing due to this problem.|

 64. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?|

 65. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.|

 66. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I really believed you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 67. [url=https://synthroidotc.com/]synthroid 75 mcg tab[/url] [url=https://doxycyclinemeds.com/]cost doxycycline tablets[/url] [url=https://amoxicillinsale.com/]buy amoxicillin 250 mg online uk[/url] [url=https://prednisolonepill.com/]buy prendisalone on line uk[/url] [url=https://viagragoal.com/]sildenafil 100mg online india[/url]

 68. A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more on this topic, it may not be a taboo subject but usually folks don’t talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 69. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your great writing due to this problem.

 70. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 71. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I genuinely thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 72. I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I certainly enjoy reading all that is written on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 73. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 74. Iím impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog thatís both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this in my search for something relating to this.

 75. Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Kudos!|

 76. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 77. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I really thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 78. I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 79. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 80. I must point out my gratitude for your kindness for men and women that should have help with this content. Your real commitment to passing the solution all over turned out to be quite insightful and have continually empowered professionals like me to reach their goals. Your amazing helpful suggestions means a great deal a person like me and even more to my peers. Regards; from each one of us.

 81. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!|

 82. After looking into a number of the articles on your site, I seriously appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know your opinion.

 83. There are some interesting time limits on this article but I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as effectively

 84. Hello, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, might check this… IE still is the market leader and a huge element of other people will leave out your wonderful writing because of this problem.

 85. An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more on this issue, it may not be a taboo subject but usually people do not speak about such topics. To the next! Cheers!!

 86. That is very fascinating, You are an excessively professional blogger.
  I’ve joined your feed and look ahead to looking for more of your
  great post. Also, I have shared your web site in my social networks

 87. Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Great blog and terrific design.

 88. After checking out a number of the articles on your web page, I seriously like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me how you feel.

 89. After going over a handful of the blog posts on your web page, I honestly like your way of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel.

 90. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 91. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read through content from other writers and practice a little something from their sites.

 92. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful
  to you.

 93. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 94. Howdy! This article could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this article to him. Fairly certain he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 95. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile.

 96. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!|

 97. Attractive section of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing for your augment and even I fulfillment you get entry to constantly rapidly.

 98. You are so interesting! I do not suppose I’ve read anything like that before. So nice to discover another person with a few original thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 99. I blog often and I truly appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.|

 100. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 101. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 102. Right here is the perfect webpage for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for years. Wonderful stuff, just great!

 103. I blog often and I truly appreciate your information. This article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 104. Howdy, I do think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 105. I was extremely pleased to uncover this website. I wanted to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you saved to fav to see new things in your web site.

 106. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 107. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 108. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my search for something relating to this.

 109. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 110. I was very happy to discover this great site. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book-marked to check out new stuff on your web site.

 111. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems
  a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any techniques to help protect against content from being stolen? I’d certainly appreciate it. https://cialis.grassfed.us/tadalafil

 112. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity to your put up is just great and that i can assume you’re knowledgeable on this subject. Fine with your permission allow me to take hold of your feed to keep up to date with drawing close post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 113. Heya! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog like yours take a large amount of work?
  I am brand new to writing a blog however I do write in my journal
  daily. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any suggestions
  or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou! http://antiibioticsland.com/Flagyl_ER.htm

Leave a Reply

Your email address will not be published.