അംബരിയ്യയിലെ ഹിജാസ് റെയില്‍വേയാണ് മദീനയിലെ ആധുനിക ചരിത്ര സ്മാരകങ്ങളിലൊന്ന്. ഒരു നൂറ്റാണ്ട് മുമ്പ് അന്നത്തെ മുസ്ലിം ലോക തലസ്ഥാനമായിരുന്ന തുര്‍ക്കിയിലെ ഇസ്തംബൂളില്‍നിന്ന് ജോര്‍ദാനിലെ അമ്മാന്‍ വഴി സിറിയന്‍ തലസ്ഥാനമായ ദമസ്കസിലൂടെ കടന്ന് സുഊദിയിലെ മദാഇന്‍ സ്വാലിഹ്, ഖൈബര്‍ വഴി മദീനയില്‍ വന്ന് ചേര്‍ന്ന, ഏകദേശം 3000 കി.മീ ദൂരമുള്ള റെയില്‍വേ സംവിധാനമായിരുന്നു ഹിജാസ് റെയില്‍വേ. അതിന്റെ അവസാന സ്റേഷന്റെ പ്രധാന ബില്‍ഡിംഗും റെയില്‍വേ സ്റേഷനോടനുബന്ധിച്ച് തുര്‍ക്കികള്‍ നിര്‍മിച്ച, കരിങ്കല്ലില്‍ തീര്‍ത്ത പള്ളിയും പാളങ്ങളും പുതുക്കി വെച്ച ബോഗികളുമെല്ലാമാണ് ഇപ്പോള്‍ ഹിജാസ് റെയിവേ സ്മാരകമായി മദീനയില്‍ കാണുന്നത്. 1901 മുതല്‍ 1908 വരെയാണ് ഇതിന്റെ നിര്‍മാണം നടന്നത്. 1908 മുതല്‍ 1918 വരെ 10 വര്‍ഷം റെയില്‍വേ ഗതാഗതം നിലനിന്നു. അതിനിടെ 1914-ലെ ലോക യുദ്ധത്തെത്തുടര്‍ന്ന് മുസ്ലിം ലോകം സാമ്പത്തികമായി തകര്‍ന്നപ്പോള്‍ ഫ്രാന്‍സ് പോലുള്ള പാശ്ചാത്യ ശക്തികള്‍ ഹിജാസ് റെയില്‍വേ ഈടായി നല്‍കിയാല്‍ മുസ്ലിംകള്‍ക്ക് സാമ്പത്തിക സഹായം അനുവദിക്കാമെന്ന് ഉസ്മാനി സുല്‍ത്താനെ അറിയിച്ചു. അത് നിരസിച്ച സുല്‍ത്താന്‍, ഹിജാസ് റെയില്‍വേ ലോക മുസ്ലിംകളുടെ വഖ്ഫ് സ്വത്താണെന്ന് പ്രഖ്യാപിക്കുകയായിരുന്നു. ഏറ്റവും വലിയ മുസ്ലിം വഖ്ഫ് സ്വത്ത് ഹിജാസ് റെയില്‍വേയാണെന്ന് അഭിപ്രായമുണ്ട്. ഇപ്പോഴും ഹിജാസ് റെയില്‍വേ എന്ന പേരില്‍ സിറിയയില്‍ റെയില്‍ ഗതാഗതം നിലവിലുണ്ട്. റെയില്‍പാത വന്നതോടെ പണ്ട് കാലത്ത് ഒട്ടകപ്പുറത്ത് ഹജ്ജിനും ഉംറക്കും വന്ന യാത്രാ സംഘങ്ങള്‍ ഈ മാര്‍ഗം ഉപയോഗപ്പെടുത്തി. മുത്വവഫുമാര്‍ ഹാജിമാരെ ഇവിടന്നാണ് മക്കയിലേക്ക് ഏറ്റുവാങ്ങിയിരുന്നത്. മദീനയുടെ സാമ്പത്തിക വളര്‍ച്ചയും മെച്ചപ്പെട്ടു. അതിന്റെ ചരിത്രമയവിറക്കിയാണ് ഈ റെയില്‍വേ സ്റേഷന്റെ നില്‍പ്.

മമ്പുറം സയ്യിദ് അലവി തങ്ങളുടെ പുത്രനായ സയ്യിദ് ഫസൽ പൂക്കോയ തങ്ങളായിരുന്നു ഹിജാസ് റയിൽ പദ്ധതി നടപ്പാക്കുന്നതിൻറെ പ്രാഥമിക പ്രവർത്തനങ്ങൾക്ക് മുന്നിലുണ്ടായിരുന്നത്. അക്കാലത്ത് അദ്ദേഹം തുർക്കി ഭരണാധികാരിയുടെ ഉപദേശകനായിരുന്നു.

52 Replies to “ഹിജാസ് റയിൽവേ”

 1. I have been browsing online greater than 3 hours these days,
  yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all
  webmasters and bloggers made just right content as you probably
  did, the net can be a lot more useful than ever before.

 2. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 3. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 4. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through content from other writers and practice something from other sites.

 5. Howdy, I think your website might be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 6. After checking out a number of the articles on your blog, I seriously like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me how you feel.

 7. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 8. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 9. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 10. This is the perfect webpage for anybody who wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Wonderful stuff, just great!

 11. I blog frequently and I really appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 12. Right here is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!

 13. Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, but I actually thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 14. Spot on with this write-up, I really feel this website needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 15. You’re so cool! I do not suppose I have read a single thing like that before. So great to discover another person with some unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 16. After going over a number of the blog posts on your blog, I truly appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and let me know what you think.

 17. You are so interesting! I do not suppose I’ve read through a single thing like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 18. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people do not discuss these subjects. To the next! Best wishes!!

 19. I blog quite often and I really appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

 20. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 21. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something relating to this.

 22. Can I simply say what a comfort to discover someone that actually understands what they are discussing online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you certainly have the gift.

 23. After exploring a number of the blog posts on your web page, I really appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and tell me how you feel.

 24. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

Leave a Reply

Your email address will not be published.