മക്ക: മക്കയില്‍നിന്ന് മദീനയിലേക്ക് നടത്തിയ പ്രവാചകന്റെ ചരിത്ര പലായനത്തെ പുനരാവിഷ്‌കരിക്കാനൊരുങ്ങി സഊദി. ഇതിനായി ഹിജ്‌റ പോയ പാതകളിലൂടെ യാത്രയൊരുക്കുകയാണ് സഊദി ഹജ്ജ്, ഉംറ മന്ത്രാലയം. ടൂറിസം വകുപ്പാണ് ഇതിനു ചുക്കാന്‍പിടിക്കുന്നത്. മക്കയില്‍നിന്ന്
: മദീനയിലേക്ക് പ്രവാചകന്‍ നടത്തിയ യാത്രക്ക് ഉപയോഗിച്ച അതേ പാതയിലൂടെ കൊടും മരുഭൂമിയിലൂടെയും മറ്റുമായിരിക്കും സഞ്ചാരം. മുഹമ്മദ് നബി പ്രവാചക ശ്രേണിയിലേക്ക് ഉയര്‍ത്തപ്പെട്ടതിന്റെ മൂന്നാം വര്‍ഷത്തില്‍ നടന്ന ഹിജ്‌റ (പലായനം) യാത്രക്ക് ചരിത്രത്തില്‍ ഏറെ പ്രാധാന്യമാണുള്ളത്. ഒട്ടകപ്പുറത്ത് അനുചരന്മാരുമൊത്ത് തിഹാമ മരുഭൂമിയിലൂടെ യാത്ര ചെയ്ത പ്രവാചകന്‍ പതിനാലു രാപ്പകലുകള്‍ താണ്ടിയാണ് മദീനയില്‍ എത്തിയത്.

ചുടുകാറ്റിനേയും മണല്‍കാറ്റിനേയും തരണം ചെയ്ത് മലമ്പാതകള്‍ കീഴടക്കിയുള്ള ഈ യാത്ര മദീനയിലെ മസ്ജിദുല്‍ ഖുബാ നില്‍ക്കുന്ന സ്ഥലത്താണ് അവസാനിച്ചത്. ഇസ്‌ലാമിന്റെയും മാനവികതയുടെയും ചരിത്രത്തിലെ സുപ്രധാന നാഴിക കല്ലായ യാത്രയോടെയാണ് ഹിജ്‌റ വര്‍ഷവും തുടങ്ങിയത്….

ഇവിടെയെത്തിയ പ്രവാചകനെ സ്വീകരിക്കാന്‍ തയാറായ മദീനയിലെ സമൂഹം യാത്ര വരുന്നത് കാണാന്‍ ഉയരമുള്ള സ്ഥലങ്ങളില്‍ കയറി നോക്കിയെന്നും സംഘത്തെ കണ്ടപ്പോള്‍ ‘ത്വലഅല്‍ ബദറൂ അലൈനാ, മിന്‍സാനിയാത്തില്‍ വദാഹ് ‘ എന്ന് തുടങ്ങുന്ന പദ്യശകലങ്ങള്‍ പാടി ദഫ് മുട്ടി സ്വീകരിച്ചെന്നുമാണ് ചരിത്രം. ഇതേ വഴിയിലൂടെ സുരക്ഷിതമായി സഞ്ചരിക്കാന്‍ സൗകര്യമൊരുക്കുകയാണ് അധികൃതര്‍….

ശത്രുക്കള്‍ യാത്ര പിന്തുടര്‍ന്നപ്പോള്‍ പ്രവാചകനും ഏറ്റവും അടുത്ത സഹചാരി അബൂബക്കര്‍ സിദ്ധീഖും ഒളിച്ചു താമസിച്ച സൗര്‍ ഗുഹയും വിവിധ ചരിത്ര സ്ഥലങ്ങളും ഉള്‍പ്പെടുത്തിയാണ് യാത്രക്ക് പാത സജ്ജീകരിക്കുന്നത്.
യാത്രയില്‍ വിവിധയിടങ്ങളില്‍ ചരിത്ര വിശദീകരണത്തിനായി പ്രത്യേകം സംഘങ്ങളും മ്യൂസിയങ്ങള്‍, പുരാവസ്തു കേന്ദ്രങ്ങള്‍, വിശ്രമ കേന്ദ്രങ്ങള്‍ തുടങ്ങിയവയും വഴികളില്‍ സജ്ജീകരിക്കും…

Hijra road re Construction

190 Replies to “ഹിജ്റ പാത പുനരാവിഷ്കരണം”

 1. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things
  or advice. Maybe you can write next articles referring to
  this article. I want to read even more things about it!

 2. A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss these subjects. To the next! Best wishes!!

 3. After exploring a few of the articles on your site, I truly appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me how you feel.

 4. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my search for something relating to this.

 5. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks!

 6. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely believed you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 7. You are so awesome! I do not suppose I’ve read a single thing like that before. So great to find somebody with a few genuine thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

 8. A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but usually people do not discuss these subjects. To the next! Many thanks!!

 9. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 10. Hi there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 11. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 12. Your style is unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 13. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read content from other authors and practice something from their websites.

 14. An interesting discussion is worth comment. I think that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such subjects. To the next! Kind regards!!

 15. May I simply say what a comfort to find somebody who actually understands what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular because you definitely have the gift.

 16. The very next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 17. I’m very pleased to uncover this great site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you bookmarked to see new information in your web site.

 18. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 19. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 20. Spot on with this write-up, I seriously believe that this amazing site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 21. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your web site.

 22. You’re so cool! I don’t think I have read through anything like that before. So nice to discover someone with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 23. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 24. Hello! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 25. I was extremely pleased to uncover this page. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved to fav to check out new information in your blog.

 26. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 27. May I simply say what a relief to discover someone who really knows what they are discussing over the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people should look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular because you definitely have the gift.

 28. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 29. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your website.

 30. After going over a handful of the blog articles on your blog, I truly like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me what you think.

 31. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 32. An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo subject but usually people do not speak about such subjects. To the next! Best wishes!!

 33. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, but I truly believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 34. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Cheers!

 35. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 36. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 37. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 38. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 39. I blog often and I seriously appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 40. You are so interesting! I do not believe I have read through anything like that before. So nice to find somebody with original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a little originality!

 41. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 42. I just want to mention I am newbie to weblog and truly savored you’re web-site. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You really come with outstanding articles and reviews. Cheers for sharing with us your webpage.

 43. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

 44. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your site.

 45. Can I simply say what a relief to uncover someone who truly understands what they are discussing over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of your story. I was surprised that you’re not more popular since you most certainly have the gift.

 46. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 47. Hello There. I found your weblog the use of msn. That is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will certainly return.

 48. This post has actually been extremely pleasurable to read. Your point of views as well as thoughts on this subject are intriguing. We see points in a different way, but you composed in such a way that I may have altered my own point of views. Thanks for giving this details as well as giving me a brand-new point of view on it. Will certainly be reading more in the future.

 49. This is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Additionally, I have shared your web site in my social networks!

 50. May I just say what a comfort to find an individual who really knows what they’re discussing on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you certainly possess the gift.|

 51. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 52. That is very interesting, You’re an overly skilled blogger. I’ve joined your feed and sit up for looking for more of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 53. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 54. I do not know if it’s just me or if everybody else encountering problems with your site. It appears as though some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Cheers|

 55. This is the right web site for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for ages. Great stuff, just excellent!

 56. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks!

 57. Along with almost everything that seems to be building within this subject material, many of your perspectives are somewhat radical. Nonetheless, I beg your pardon, but I do not give credence to your whole theory, all be it exhilarating none the less. It would seem to everyone that your remarks are not entirely justified and in actuality you are your self not entirely convinced of the argument. In any case I did enjoy examining it.

 58. Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!|

 59. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot!

 60. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your internet site.

 61. Hi there, I discovered your website by means of Google at the same time as looking for a similar topic, your web site got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 62. I simply needed to thank you very much all over again. I do not know the things I might have achieved without those methods shown by you on that topic. It became an absolute horrifying dilemma in my view, nevertheless noticing the specialized manner you dealt with it took me to leap over delight. Now i am happier for the support and in addition pray you realize what an amazing job that you’re putting in teaching most people via your web page. Probably you’ve never got to know any of us.

Leave a Reply

Your email address will not be published.