‘പ്രണയമാണ് യാത്രയോട് ‘ അതെ …അന്നും ഇന്നും എന്നും ഞാൻ ഒരുപാട് ഇഷ്ടപ്പെടുന്ന ഒരു കാര്യമാണ് യാത്ര .. നമ്മളുടെ അറിവുകളും അനുഭവങ്ങളും അഭിപ്രായങ്ങളും എല്ലാം മറ്റുള്ളവരോട് പങ്കുവെക്കുന്നതിൽ എന്നും സന്തോഷം മാത്രമേ തോന്നിയിട്ടുള്ളൂ …
ഈ കഴിഞ്ഞ വ്യാഴാഴ്ചയാണ് സൗദി അറേബ്യയുടെ ചരിത്രങ്ങൾ ഉറങ്ങിക്കിടക്കുന്ന ഉശൈഖർ എന്ന പുരാതന നഗരത്തെക്കുറിച്ചു എന്റെ ഒരു സുഹൃത്ത് പറഞ്ഞു ഞാൻ കൂടുതൽ അറിയുന്നത് .. റിയാദിൽ നിന്നും 220km അകലെ ശഖ്‌റക്കടുത്ത്‌ Ushaiger Heritage Village നെ കുറിച്ചാണ്.. വിനോദങ്ങളെന്നപോലെ തന്നെ ചിത്രങ്ങളിലും അഗാധമായ കൗതുകമുള്ളതുകൊണ്ടുതന്നെ അധികം ആലോചിക്കേണ്ടിവന്നില്ല , അടുത്ത ദിവസം തന്നെ എന്റെ Rav4 ൽ ലക്ഷ്യ സ്ഥാനത്തേക്ക് വെച്ചുപിടിച്ചു …ഉശൈഖർ ഹെറിറ്റേജ് വില്ലേജ് !!! അതെ , സൗദി അറേബ്യയുടെ ഒരുപാട് പൈതൃകങ്ങളും ചരിത്രങ്ങളും എല്ലാം ഉറങ്ങിക്കിടക്കുന്ന ഒരു മനോഹര നഗരം… എണീക്കാൻ കുറച്ചു വൈകിയത് കാരണം പ്രഭാത ഭക്ഷണം പോലും ഒഴിവാക്കിയായിരുന്നു യാത്ര … യാത്രാമധ്യേ ഒരു പള്ളിയിൽ കയറി ജുമുഅ എല്ലാം കഴിഞ്ഞു.. യാത്ര തുടർന്നു .. സമയം ഏതാണ്ട് മൂന്നു മണി ആയിക്കാണും ,, ഇനിയും ഉണ്ട് ഒരു അര മണിക്കൂറോളം കൂടി … അപ്പോഴാണ് റോഡരികിൽ ഒരു മനോഹര മരുഭൂമി ശ്രദ്ധയിൽ പെട്ടത്‌ .. ഇവിടെ റിയാദിൽ ഉള്ള നിങ്ങൾ ആദ്യമായിട്ടാണോ മരുഭൂമി കാണുന്നത് എന്ന് വിജാരിക്കരുതേ ഇത്ര നല്ല മരുഭൂമി റിയാദിൽ അടുത്തൊന്നും ഇല്ല എന്ന് തന്നെ പറയാം … കണ്ടപ്പോൾ ഇറങ്ങാൻ ഒരു മോഹം .. കൂടെയുള്ള എന്റെ പ്രിയതമയും ഇറങ്ങാൻ തയ്യാറായി നിൽക്കുകയായിരുന്നു .. പക്ഷെ സൂര്യൻ ഉച്ചിയിൽ നിൽക്കുന്ന സമയം ആയതുകൊണ്ട് തിരിച്ചുവരുമ്പോൾ ഇറങ്ങാം എന്ന എന്റെ വാക്കുകളോട് മനസ്സില്ലാ മനസ്സോടെയാണെങ്കിലും അവളും അനുകൂലിച്ചു … യാത്ര തുടർന്നു … അതാ .. ലക്ഷ്യസ്ഥാനം കണ്ടു … പ്രവേശനകവാടത്തിലൂടെ കയറുന്ന സമയം … കേട്ടതിനേക്കാൾ മനോഹരം ..നജ്ദ് മേഖലയിൽ പെട്ട വളരെ പഴക്കം കൂടിയ ഒരു പട്ടണമാണ് ഉശൈഖർ … എല്ലാ രീതിയിലും മേന്മ കാണിക്കുന്ന ഒരു മനോഹരമായ പട്ടണം … മണ്ണുകൊണ്ട് നിർമിച്ച ഒരുപാട് കെട്ടിടങ്ങൾ നല്ല ചുവപ്പിൽ വെള്ള നിറത്തിലുള്ള കെട്ടിടങ്ങൾ ?
കാറിൽ നിന്നും ഇറങ്ങി ഞങ്ങൾ എൻട്രൻസ് എവിടെ എന്ന് നോക്കുമ്പോഴതാ അങ്ങും ഇങ്ങുമെല്ലാം മലയാളികൾ … വളരെ സ്നേഹത്തോടെ തന്നെ അവർ ഞങ്ങൾക്കു വഴി എല്ലാം പറഞ്ഞുതന്നു … ഒരുപാട് വർഷങ്ങൾക്കു മുൻപ് ഒരു സമുദായം കെട്ടിപ്പടുത്തതാണെങ്കിലും അതിന്റെ പഴമ നഷ്ടപ്പെടുത്താതെ തന്നെ ഇപ്പഴും സംരക്ഷിക്കപ്പെടുന്നു എന്നതിൽ കാണുന്ന ആർക്കും ഒരു കൗതുകം തോന്നും … മണ്ണും ഈത്തപ്പന നാരും കൊണ്ട് നിർമിച്ച ഭിത്തികൾ …കവാടങ്ങളിലും ഭിത്തികളിലുമെല്ലാം ഉള്ള കലാവിരുതിൽ ഒരു സമൂഹത്തിന്റെ കഴിവും അധ്വാനവും ഒളിഞ്ഞുകിടപ്പുണ്ട് …
ആ കാലത്തെ നാണയങ്ങളും അവർ ഉപയോഗിച്ചിരുന്ന ആഭരണങ്ങളും വസ്ത്രങ്ങളും പാത്രങ്ങളും … അങ്ങിനെ എല്ലാം അടങ്ങുന്ന ഒരു അമൂല്യ ശേഖരം .. പണ്ട് അവിടെ താമസിച്ചിരുന്ന സമുദായത്തിന്റെ വംശപരമ്പരയിൽപെട്ട ഒരു സൗദി ഉണ്ടായിരുന്നു അവിടെ … ഇപ്പഴത്തെ അവകാശി… കാര്യങ്ങൾ അന്വേഷിച്ചപ്പോൾ ഒരു മടിയും കൂടാതെ ഓരോ കാര്യങ്ങളും ഞങ്ങളോട് പങ്കുവെച്ചു. ഓരോ മുറിയിലും കൊണ്ടുപോയി വളരെ വിശദമായി കാര്യങ്ങൾ വിവരിച്ചു തന്നു … ചില മുറികളിലൊക്കെ ചുവരിൽ ഒരു അറയുണ്ട് .. കുറച് ആഴത്തിൽ …പണ്ടുകാലത് ഈ അറയിൽ അവർ ഈത്തപ്പഴം കൊണ്ടുവന്ന് നിരക്കുമായിരുന്നത്രെ … എന്നിട്ട് അതിൽ നിന്നും വരുന്ന ഈത്തപ്പഴത്തിന്റെ ചാറ് വീട്ടിൽ വരുന്ന അധിധികൾക്കായി വിതരണം ചെയ്യപ്പെടും … അങ്ങിനെ നീണ്ടു പോകുന്നു ഈ നഗരത്തിന്റെ ചരിത്രങ്ങൾ… നേരം സന്ധ്യയായി … ഞങ്ങൾ കാഴ്ചകളെല്ലാം കഴിഞ്ഞു യാത്ര തിരിച്ചു … മനസ്സിൽ എന്തെന്നില്ലത്ത ഒരു ആത്മനിർവൃതി തോന്നി … ഒരൊറ്റ നഷ്ടം മാത്രമേ വന്നുള്ളൂ … തിരിച്ചുവരുമ്പോൾ ഇറങ്ങാം എന്നും വിചാരിച്ചു ബാക്കിവെച്ച ആ മരുഭൂമി യാത്ര നേരം ഇരുട്ടിയത് കാരണം നടന്നില്ല … എന്തായലും ഈ വീക്കെൻഡ് വളരെ നല്ല രീതിയിൽ തന്നെ ഞങ്ങൾ ആസ്വദിച്ചു ……………………………………………………………………………………………………………………………. Location: Ushaiqer Heritage Village https://goo.gl/maps/yPCqxm6KiTt …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… So many places inside and outside Riyadh is not that much familier to many of us. Saudi Arabia is a vast country rich in its customs and traditions .. Last week, we got a chance to visit Ushaigher Heritage village, Al Shaqra, one of the most popular heritage village of Saudi Arabia. Actually It was from one of my friend, I got to know about this place . We felt really worthy for this trip because what’s being an expat here in Saudi Arabia without seeing such a wonderful traditional place of Saudi Arabia’s past. Ushaigher Heritage village is a traditional heritage village of ancient Najd Region which is clearly depicting the everyday life of Saudi Arabia a few 100 years ago. The architectural treasures of ancient region in the mud village with two small museums , mosques ..traditional well, ancient market , school… all comes the highlighting factors of this bookmarked place. The real hospitality of Saudi you can experience from here … A vast area of red sand desert nearby to this village is another attraction in this trip
This historical place is located in the middle of an oasis surrounded by red mountains.
Confusing aisles inside the village is one of the main attraction of this place. Ushaigher is one of the oldest town in the Najd region and this famous restored heritage village is rich in every aspects. It’s amazing how the people of Ushaigher have chosen to preserve and restore the culture, tradition and history of their place.
The skills and talents of an ancient generation is clearly restored in each of its architectural works.. the palm roof tops with a single palm trunk pillars from ground to third floor is really a wonderful thing you can see. Some special rooms inside is having a separate small dig like section on wall . Ancient people used this to dump dates in bulk and this whole have a small opening outside throughby the sweet date extract will flow outside. This is used to distribute among guests. All in total, this heritage village is a number one option for you to spend a weekend with your family

64 Replies to “Ushaiger Heritage Village”

 1. You’re so interesting! I do not think I’ve truly read a single thing like that before. So good to discover somebody with original thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 2. This is the perfect web site for anybody who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for many years. Great stuff, just excellent!

 3. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 4. Right here is the perfect site for anyone who hopes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great!

 5. I blog frequently and I truly appreciate your information. The article has really peaked my interest. I’m going to book mark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 6. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 7. Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!

 8. You’re so interesting! I don’t think I have read through anything like that before. So great to find somebody with original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with some originality!

 9. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 10. You’re so cool! I do not believe I have read through something like that before. So nice to discover someone with a few original thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 11. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything done.

 12. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 13. I blog often and I seriously thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 14. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 15. Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 16. I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks!

 17. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your site.

 18. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 19. Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 20. You are so cool! I don’t think I’ve truly read a single thing like that before. So wonderful to find someone with original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 21. Hello there! This blog post could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

 22. Spot on with this write-up, I actually think this site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 23. I seriously love your site.. Excellent colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!

 24. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always helpful to read articles from other writers and practice something from their web sites.

 25. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 26. After looking at a handful of the articles on your site, I really like your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know your opinion.

 27. Howdy, I do think your site could be having web browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful site!

 28. I’m extremely pleased to find this great site. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new information in your website.

 29. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thank you!

 30. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 31. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published.