‘പ്രണയമാണ് യാത്രയോട് ‘ അതെ …അന്നും ഇന്നും എന്നും ഞാൻ ഒരുപാട് ഇഷ്ടപ്പെടുന്ന ഒരു കാര്യമാണ് യാത്ര .. നമ്മളുടെ അറിവുകളും അനുഭവങ്ങളും അഭിപ്രായങ്ങളും എല്ലാം മറ്റുള്ളവരോട് പങ്കുവെക്കുന്നതിൽ എന്നും സന്തോഷം മാത്രമേ തോന്നിയിട്ടുള്ളൂ …
ഈ കഴിഞ്ഞ വ്യാഴാഴ്ചയാണ് സൗദി അറേബ്യയുടെ ചരിത്രങ്ങൾ ഉറങ്ങിക്കിടക്കുന്ന ഉശൈഖർ എന്ന പുരാതന നഗരത്തെക്കുറിച്ചു എന്റെ ഒരു സുഹൃത്ത് പറഞ്ഞു ഞാൻ കൂടുതൽ അറിയുന്നത് .. റിയാദിൽ നിന്നും 220km അകലെ ശഖ്‌റക്കടുത്ത്‌ Ushaiger Heritage Village നെ കുറിച്ചാണ്.. വിനോദങ്ങളെന്നപോലെ തന്നെ ചിത്രങ്ങളിലും അഗാധമായ കൗതുകമുള്ളതുകൊണ്ടുതന്നെ അധികം ആലോചിക്കേണ്ടിവന്നില്ല , അടുത്ത ദിവസം തന്നെ എന്റെ Rav4 ൽ ലക്ഷ്യ സ്ഥാനത്തേക്ക് വെച്ചുപിടിച്ചു …ഉശൈഖർ ഹെറിറ്റേജ് വില്ലേജ് !!! അതെ , സൗദി അറേബ്യയുടെ ഒരുപാട് പൈതൃകങ്ങളും ചരിത്രങ്ങളും എല്ലാം ഉറങ്ങിക്കിടക്കുന്ന ഒരു മനോഹര നഗരം… എണീക്കാൻ കുറച്ചു വൈകിയത് കാരണം പ്രഭാത ഭക്ഷണം പോലും ഒഴിവാക്കിയായിരുന്നു യാത്ര … യാത്രാമധ്യേ ഒരു പള്ളിയിൽ കയറി ജുമുഅ എല്ലാം കഴിഞ്ഞു.. യാത്ര തുടർന്നു .. സമയം ഏതാണ്ട് മൂന്നു മണി ആയിക്കാണും ,, ഇനിയും ഉണ്ട് ഒരു അര മണിക്കൂറോളം കൂടി … അപ്പോഴാണ് റോഡരികിൽ ഒരു മനോഹര മരുഭൂമി ശ്രദ്ധയിൽ പെട്ടത്‌ .. ഇവിടെ റിയാദിൽ ഉള്ള നിങ്ങൾ ആദ്യമായിട്ടാണോ മരുഭൂമി കാണുന്നത് എന്ന് വിജാരിക്കരുതേ ഇത്ര നല്ല മരുഭൂമി റിയാദിൽ അടുത്തൊന്നും ഇല്ല എന്ന് തന്നെ പറയാം … കണ്ടപ്പോൾ ഇറങ്ങാൻ ഒരു മോഹം .. കൂടെയുള്ള എന്റെ പ്രിയതമയും ഇറങ്ങാൻ തയ്യാറായി നിൽക്കുകയായിരുന്നു .. പക്ഷെ സൂര്യൻ ഉച്ചിയിൽ നിൽക്കുന്ന സമയം ആയതുകൊണ്ട് തിരിച്ചുവരുമ്പോൾ ഇറങ്ങാം എന്ന എന്റെ വാക്കുകളോട് മനസ്സില്ലാ മനസ്സോടെയാണെങ്കിലും അവളും അനുകൂലിച്ചു … യാത്ര തുടർന്നു … അതാ .. ലക്ഷ്യസ്ഥാനം കണ്ടു … പ്രവേശനകവാടത്തിലൂടെ കയറുന്ന സമയം … കേട്ടതിനേക്കാൾ മനോഹരം ..നജ്ദ് മേഖലയിൽ പെട്ട വളരെ പഴക്കം കൂടിയ ഒരു പട്ടണമാണ് ഉശൈഖർ … എല്ലാ രീതിയിലും മേന്മ കാണിക്കുന്ന ഒരു മനോഹരമായ പട്ടണം … മണ്ണുകൊണ്ട് നിർമിച്ച ഒരുപാട് കെട്ടിടങ്ങൾ നല്ല ചുവപ്പിൽ വെള്ള നിറത്തിലുള്ള കെട്ടിടങ്ങൾ ?
കാറിൽ നിന്നും ഇറങ്ങി ഞങ്ങൾ എൻട്രൻസ് എവിടെ എന്ന് നോക്കുമ്പോഴതാ അങ്ങും ഇങ്ങുമെല്ലാം മലയാളികൾ … വളരെ സ്നേഹത്തോടെ തന്നെ അവർ ഞങ്ങൾക്കു വഴി എല്ലാം പറഞ്ഞുതന്നു … ഒരുപാട് വർഷങ്ങൾക്കു മുൻപ് ഒരു സമുദായം കെട്ടിപ്പടുത്തതാണെങ്കിലും അതിന്റെ പഴമ നഷ്ടപ്പെടുത്താതെ തന്നെ ഇപ്പഴും സംരക്ഷിക്കപ്പെടുന്നു എന്നതിൽ കാണുന്ന ആർക്കും ഒരു കൗതുകം തോന്നും … മണ്ണും ഈത്തപ്പന നാരും കൊണ്ട് നിർമിച്ച ഭിത്തികൾ …കവാടങ്ങളിലും ഭിത്തികളിലുമെല്ലാം ഉള്ള കലാവിരുതിൽ ഒരു സമൂഹത്തിന്റെ കഴിവും അധ്വാനവും ഒളിഞ്ഞുകിടപ്പുണ്ട് …
ആ കാലത്തെ നാണയങ്ങളും അവർ ഉപയോഗിച്ചിരുന്ന ആഭരണങ്ങളും വസ്ത്രങ്ങളും പാത്രങ്ങളും … അങ്ങിനെ എല്ലാം അടങ്ങുന്ന ഒരു അമൂല്യ ശേഖരം .. പണ്ട് അവിടെ താമസിച്ചിരുന്ന സമുദായത്തിന്റെ വംശപരമ്പരയിൽപെട്ട ഒരു സൗദി ഉണ്ടായിരുന്നു അവിടെ … ഇപ്പഴത്തെ അവകാശി… കാര്യങ്ങൾ അന്വേഷിച്ചപ്പോൾ ഒരു മടിയും കൂടാതെ ഓരോ കാര്യങ്ങളും ഞങ്ങളോട് പങ്കുവെച്ചു. ഓരോ മുറിയിലും കൊണ്ടുപോയി വളരെ വിശദമായി കാര്യങ്ങൾ വിവരിച്ചു തന്നു … ചില മുറികളിലൊക്കെ ചുവരിൽ ഒരു അറയുണ്ട് .. കുറച് ആഴത്തിൽ …പണ്ടുകാലത് ഈ അറയിൽ അവർ ഈത്തപ്പഴം കൊണ്ടുവന്ന് നിരക്കുമായിരുന്നത്രെ … എന്നിട്ട് അതിൽ നിന്നും വരുന്ന ഈത്തപ്പഴത്തിന്റെ ചാറ് വീട്ടിൽ വരുന്ന അധിധികൾക്കായി വിതരണം ചെയ്യപ്പെടും … അങ്ങിനെ നീണ്ടു പോകുന്നു ഈ നഗരത്തിന്റെ ചരിത്രങ്ങൾ… നേരം സന്ധ്യയായി … ഞങ്ങൾ കാഴ്ചകളെല്ലാം കഴിഞ്ഞു യാത്ര തിരിച്ചു … മനസ്സിൽ എന്തെന്നില്ലത്ത ഒരു ആത്മനിർവൃതി തോന്നി … ഒരൊറ്റ നഷ്ടം മാത്രമേ വന്നുള്ളൂ … തിരിച്ചുവരുമ്പോൾ ഇറങ്ങാം എന്നും വിചാരിച്ചു ബാക്കിവെച്ച ആ മരുഭൂമി യാത്ര നേരം ഇരുട്ടിയത് കാരണം നടന്നില്ല … എന്തായലും ഈ വീക്കെൻഡ് വളരെ നല്ല രീതിയിൽ തന്നെ ഞങ്ങൾ ആസ്വദിച്ചു ……………………………………………………………………………………………………………………………. Location: Ushaiqer Heritage Village https://goo.gl/maps/yPCqxm6KiTt …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… So many places inside and outside Riyadh is not that much familier to many of us. Saudi Arabia is a vast country rich in its customs and traditions .. Last week, we got a chance to visit Ushaigher Heritage village, Al Shaqra, one of the most popular heritage village of Saudi Arabia. Actually It was from one of my friend, I got to know about this place . We felt really worthy for this trip because what’s being an expat here in Saudi Arabia without seeing such a wonderful traditional place of Saudi Arabia’s past. Ushaigher Heritage village is a traditional heritage village of ancient Najd Region which is clearly depicting the everyday life of Saudi Arabia a few 100 years ago. The architectural treasures of ancient region in the mud village with two small museums , mosques ..traditional well, ancient market , school… all comes the highlighting factors of this bookmarked place. The real hospitality of Saudi you can experience from here … A vast area of red sand desert nearby to this village is another attraction in this trip
This historical place is located in the middle of an oasis surrounded by red mountains.
Confusing aisles inside the village is one of the main attraction of this place. Ushaigher is one of the oldest town in the Najd region and this famous restored heritage village is rich in every aspects. It’s amazing how the people of Ushaigher have chosen to preserve and restore the culture, tradition and history of their place.
The skills and talents of an ancient generation is clearly restored in each of its architectural works.. the palm roof tops with a single palm trunk pillars from ground to third floor is really a wonderful thing you can see. Some special rooms inside is having a separate small dig like section on wall . Ancient people used this to dump dates in bulk and this whole have a small opening outside throughby the sweet date extract will flow outside. This is used to distribute among guests. All in total, this heritage village is a number one option for you to spend a weekend with your family

483 Replies to “Ushaiger Heritage Village”

 1. You’re so interesting! I do not think I’ve truly read a single thing like that before. So good to discover somebody with original thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 2. This is the perfect web site for anybody who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for many years. Great stuff, just excellent!

 3. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 4. Right here is the perfect site for anyone who hopes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great!

 5. I blog frequently and I truly appreciate your information. The article has really peaked my interest. I’m going to book mark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 6. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 7. Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!

 8. You’re so interesting! I don’t think I have read through anything like that before. So great to find somebody with original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with some originality!

 9. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 10. You’re so cool! I do not believe I have read through something like that before. So nice to discover someone with a few original thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 11. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything done.

 12. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 13. I blog often and I seriously thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 14. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 15. Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 16. I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks!

 17. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your site.

 18. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 19. Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 20. You are so cool! I don’t think I’ve truly read a single thing like that before. So wonderful to find someone with original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 21. Hello there! This blog post could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

 22. Spot on with this write-up, I actually think this site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 23. I seriously love your site.. Excellent colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!

 24. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always helpful to read articles from other writers and practice something from their web sites.

 25. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 26. After looking at a handful of the articles on your site, I really like your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know your opinion.

 27. Howdy, I do think your site could be having web browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful site!

 28. I’m extremely pleased to find this great site. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new information in your website.

 29. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thank you!

 30. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 31. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your blog.

 32. Howdy, I do think your web site could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 33. Hello there! This blog post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 34. I just want to say I’m new to blogs and really loved your web-site. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You actually come with fabulous writings. Thanks a lot for sharing your blog site.

 35. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 36. Its like you learn my mind! You seem to understand so much about this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you just can do with a few percent to pressure the message house a little bit, however other than that, that is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 37. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 38. I am really inspired together with your writing skills as neatly as with the format on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it is uncommon to see a great blog like this one nowadays..|

 39. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. many thanks|

 40. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks.

 41. You can certainly see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart. “The point of quotations is that one can use another’s words to be insulting.” by Amanda Cross.

 42. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other
  websites? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to
  have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 43. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 44. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d certainly appreciate it.

 45. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always helpful to read articles from other writers and use something from other sites.

 46. I was pretty pleased to uncover this web site. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and I have you saved to fav to check out new things on your website.

 47. I additionally believe that mesothelioma cancer is a unusual form of many forms of cancer that is normally found in people previously subjected to asbestos. Cancerous tissue form inside the mesothelium, which is a protecting lining which covers many of the body’s internal organs. These cells generally form inside the lining of the lungs, tummy, or the sac that encircles the heart. Thanks for giving your ideas.

 48. Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 49. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.|

 50. Hello There. I discovered your blog using msn. That is a very smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly comeback.|

 51. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I genuinely enjoy reading your
  blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
  with the same subjects? Thank you so much!

 52. Hi superb website! Does running a blog such as this require a great deal of work?
  I’ve very little expertise in programming however I had been hoping
  to start my own blog soon. Anyway, should you have
  any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I simply needed to ask.

  Thanks!

 53. You are so awesome! I do not believe I have read through a single thing like that before. So nice to discover another person with a few original thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with some originality.

 54. Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Thank you!|

 55. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks|

 56. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 57. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity to your put up is simply nice and that i could think you are an expert in this subject. Well along with your permission let me to grab your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thanks one million and please keep up the enjoyable work.|

 58. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

 59. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 60. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?|

 61. I have realized some new elements from your web page about pcs. Another thing I’ve always imagined is that computers have become something that each house must have for a lot of reasons. They provide convenient ways to organize households, pay bills, go shopping, study, listen to music and perhaps watch tv programs. An innovative approach to complete these types of tasks is by using a laptop computer. These desktops are mobile, small, potent and mobile.

 62. It is really a great and useful piece of information. I’m happy that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 63. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don챠t understand why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 64. You can certainly see your expertise in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.|

 65. Admiring the hard work you put into your site and detailed information you provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 66. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 67. My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page yet again.|

 68. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your great writing due to this problem.

 69. Nice post. I was checking continuously this weblog and I am impressed! Very useful info specially the remaining phase 🙂 I handle such information much. I was looking for this particular information for a very lengthy time. Thank you and best of luck. |

 70. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 71. I just could not go away your web site prior to suggesting that I extremely loved the usual info an individual provide to your visitors? Is going to be back ceaselessly to investigate cross-check new posts|

 72. You can definitely see your skills within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart. “A simple fact that is hard to learn is that the time to save money is when you have some.” by Joe Moore.

 73. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice day!|

 74. Hey I am so grateful I found your blog page, I really found you by accident, while I was researching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great work.

 75. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 76. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 77. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop hackers?

 78. Pingback: c34r54wxw4r34c3
 79. Can I just say what a relief to find somebody who truly understands what they’re discussing online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people have to check this out and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular given that you definitely have the gift.

 80. Pingback: facebook whatsapp
 81. Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. Many thanks!|

 82. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 83. I cling on to listening to the rumor talk about receiving free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 84. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 85. It is appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve read this put up and if I may I want to suggest you some attention-grabbing issues or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more issues about it!|

 86. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

 87. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your web page.

 88. May I simply say what a comfort to find a person that really knows what they are talking about over the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to read this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular because you surely have the gift.

 89. I blog often and I truly thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.|

 90. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may
  come back yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to
  change, may you be rich and continue to help others.

 91. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something regarding this.

 92. Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 93. You’re so interesting! I don’t suppose I’ve read anything like this before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality.

 94. hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 95. Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 96. Hey! I know this is kinda off topic however I’d
  figured I’d ask. Would you be interested
  in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 97. The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 98. Wonderful website. Plenty of useful information here. I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks on your effort!

 99. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now 😉

 100. I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 101. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 102. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 103. Pingback: permainan slot
 104. Pingback: ultimate sales
 105. Pingback: fonts
 106. Pingback: oscar winners
 107. Pingback: Thai Coconut Milk
 108. Pingback: best cbd gummies
 109. Pingback: cbd for dogs
 110. Pingback: cbd for anxiety
 111. Pingback: best cbd oil
 112. Pingback: best cbd gummies
 113. Pingback: dog paddling pool
 114. I as well as my guys were checking the best things on your web site and then all of a sudden I got a terrible suspicion I had not thanked the web site owner for them. Most of the guys became for that reason thrilled to read through all of them and already have pretty much been having fun with these things. We appreciate you truly being really thoughtful and also for choosing such fabulous topics millions of individuals are really eager to know about. Our own honest regret for not saying thanks to earlier.

 115. Pingback: gene-vihodsef
 116. Pingback: prints
 117. Pingback: cbd dog treats
 118. Pingback: cbd for dogs
 119. Pingback: best cbd
 120. Pingback: cbd dog treats
 121. Pingback: best cbd gummies
 122. Pingback: cbd gummies
 123. Pingback: cbd near me
 124. Pingback: best cbd oils
 125. Pingback: cbd dog treats
 126. Pingback: treats
 127. Pingback: soul cbd
 128. Pingback: Tiger nuts
 129. I just like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently. I’m rather sure I’ll be told many new stuff proper right here! Good luck for the next!

 130. Hi there very nice website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m satisfied to find numerous useful info right here within the post, we want work out extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 131. Pingback: JakeGeruson
 132. Pingback: ZTE
 133. Pingback: qubittech review
 134. Pingback: 강남 안마
 135. Pingback: 강남 안마
 136. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 137. Pingback: 강남 안마
 138. Pingback: Critical Thinking
 139. Pingback: Cipsia
 140. Great goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you’re simply extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which wherein you say it. You are making it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 141. Pingback: menuiserie paris
 142. I discovered your blog site on google and examine just a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to reading more from you afterward!…

 143. Pingback: faberge egg
 144. Pingback: Aaron Lal
 145. Pingback: delivery robe
 146. Pingback: pussy
 147. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any recommendations for newbie blog writers? I’d certainly appreciate it.

 148. Pingback: towing dartford
 149. Порно Фильмы – Огромная онлайн коллекция с бесплатным порно видео и ежедневными обновлениеми на любой вкус. Русское, домашнее, секс видео зрелых, анал, красивые девушки, бдсм, видео молодых, жены, измены, сиськи и другие категории. Смотреть порно фильмы можно как на компьютере так и на мобильном телефоне!
  prolesbi.com

 150. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in web explorer, may check this… IE still is the market leader and a huge section of other folks will leave out your excellent writing due to this problem.

 151. Pingback: buy bitcoin
 152. Pingback: mondoñedo
 153. Pingback: buy jewellery
 154. Pingback: 홀덤
 155. Pingback: survival garden
 156. Pingback: click here
 157. Pingback: astrologjia shqip
 158. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 159. Pingback: Werden Bank
 160. Pingback: sell_traffic
 161. Pingback: training in dubai
 162. Pingback: delta 8 near me
 163. Pingback: Kamagra cena
 164. Pingback: buy delta 8
 165. Pingback: Viagra bez recepty
 166. Pingback: Aaron Lal
 167. Pingback: para kazanma
 168. Pingback: londonshemale
 169. Pingback: link
 170. Pingback: Courses for Sales
 171. Pingback: read my site
 172. Pingback: read my site
 173. Pingback: click here
 174. Pingback: Click Here
 175. Pingback: read more
 176. Pingback: Like This
 177. Pingback: Like This
 178. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 179. Thank you so much for giving everyone an exceptionally nice possiblity to read in detail from here. It is usually very excellent plus packed with a lot of fun for me personally and my office friends to search the blog particularly 3 times in one week to read the latest secrets you have got. Not to mention, we are actually contented with your spectacular strategies you give. Some 1 tips in this posting are certainly the very best I’ve had.

 180. Pingback: Slot
 181. Pingback: หวย
 182. Pingback: click
 183. Pingback: check it
 184. Pingback: click
 185. Pingback: click
 186. Pingback: check it
 187. Pingback: read more
 188. Pingback: cialis 20 mg cost
 189. Pingback: read here
 190. Pingback: check it
 191. Pingback: more
 192. Pingback: more
 193. Pingback: damony
 194. Pingback: read here
 195. Pingback: read here
 196. Pingback: click
 197. Pingback: click
 198. Pingback: Viagra
 199. Pingback: Cialis
 200. Pingback: more
 201. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 202. I really love your website.. Very nice colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 203. Pingback: d bal reviews
 204. Pingback: cialis in europe
 205. hello!,I like your writing very a lot! proportion we communicate extra about your article on AOL? I require a specialist in this space to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to look you.

 206. Pingback: Cialis
 207. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you need to write more on this topic, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss these issues. To the next! Many thanks!!

 208. Pingback: pirate gold slot
 209. Pingback: Pat Mesiti
 210. Pingback: Viagra bez recepty
 211. Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 212. Pingback: Teenage Acne Scars
 213. Pingback: recettes faciles

Leave a Reply

Your email address will not be published.