“കണ്ടത് മനോഹരം .. കാണാനിരിക്കുന്നത് അതിലും മനോഹരം ..” അതെ , ഈ വാക്കുകളെ അന്വർത്ഥമാക്കികൊണ്ട് മരുഭൂമിയുടെ മടിത്തട്ടിൽ ഒളിഞ്ഞുകിടക്കുന്ന അത്ഭുതങ്ങളെത്തേടി വീടും ഒരു യാത്ര കൂടി..ഈ തവണ അത് നമ്മുടെ സഞ്ചാരി ഗ്രൂപ്പിന്റെ കൂടെ ആയിരുന്നു …

റിയാദിൽ ഒരുപാട് സ്ഥലങ്ങൾ കണ്ടിട്ടുണ്ടെങ്കിലും അതിൽ നിന്നെല്ലാം വ്യത്യസ്തമായിരുന്നു ഈ തവണ … 80ഓളം പേര് അടങ്ങുന്ന ഒരുപാട് സാഹസികതകൽ നിറഞ്ഞ ഒരടിപൊളി യാത്ര …

റിയാദ് നഗരത്തിന്റെ പ്രാന്തപ്രദേശമായ ഉറയ്ള് താഴ്വരയിലെ ‘ശൈബ് ലുഹ’ (The Hidden Pool) എന്ന മനോഹരമായ ഒരു ജലാശയം തേടിയുള്ള ഒരു യാത്ര … അതിൽ മരുഭൂമിയിലൂടെയുള്ള യാത്ര വളരെ സാഹസികമായിരുന്നു.. …കല്ലും മണ്ണും നിറഞ്ഞ വളരെ പ്രയാസകരമായ വഴികളിലൂടെ കാറോടിച് ലക്ഷ്യസ്ഥാനത്തേക് എത്താറായപ്പോൾ തലങ്ങും വിലങ്ങും ഫർഫോഴ്‌സ്‌ , പോലീസ് ബഹളം…
“പടച്ചോനെ , ഇത്രേം വരെ എത്തിയിട്ട് യാത്ര ചീറ്റിപ്പോയോ” ..ഇല്ല മുന്നോട്ട് വെച്ച കാൽ പിന്നോട്ടില്ല
മനസ്സിനെ പാകപ്പെടുത്തി
അപ്പോഴാണ് നമ്മളുടെ ഗ്യാങ് ലീഡർ അൻഫാസ് ഭായിടെ നിർദേശം , നിങ്ങൾ ഇവിടെ നിൽക് , ഞാൻ ഒന്ന് പോയി നോക്കിയിട്ട് വരാം ,
ശെരി, ഞങ്ങൾ എല്ലാവരും വാഹനങ്ങൾ വരി വരിയായി നിർത്തിയിട്ടു
“കുഴപ്പമൊന്നുമില്ല, യാത്ര തുടരാം”
അടുത്ത നിർദേശം …എല്ലാവരും വീണ്ടും ഉത്സാഹത്തോടെ മുന്നോട്ട്

കുറച് കൂടി മുന്നോട്ട് പോയപ്പോൾ വാഹനം പോലും പോകാത്ത വളരെ ദുർഘടം പിടിച്ച വഴികൾ
എല്ലാവരും വാഹനങ്ങൾ ഒരു സൈടിലേക് ഒതുക്കി .. പിന്നെ കാൽനടയാത്ര ആയിരുന്നു!
വറ്റിവരണ്ട വാദിയിലൂടെ ഒരു യാത്ര
വഴി കണ്ടാൽത്തന്നെ അറിയാം അവിടെ അടുത്തൊന്നും വെള്ളത്തിന്റെ കണിക പോലുമില്ല..

കുറച് കൂടി മുന്നോട്ട് നീങ്ങിയപ്പോൾ ഒരു ആർപ്പവിളി കേട്ടു
ഞങ്ങള്ക് ആകാംഷ കൂടി
ലക്ഷ്യസ്ഥാനത് ആരൊക്കെയോ എത്തിയിട്ടുണ്ട് …. എന്തോ കാര്യമായിട്ടുണ്ട് അവിടെ .. നടത്തത്തിന് വേഗത കൂടി…
കല്ലും മണ്ണും നിറഞ്ഞ ചെങ്കുത്തായ വഴികളിലൂടെ നടന്ന് നീങ്ങിയ ഞങ്ങളെ കാത്തിരുന്നത് വളരെയധികം മനോഹരമായ ഒരു തടാകമായിരുന്നു … അതെ ,, ആ മരുഭൂമിയുടെ നടുവിൽ , കൂറ്റൻ മലയുടെ താഴ്‌വാരത്ത് … നീലത്തടാകം …തടാകത്തിലാകട്ടെ നിറയെ താവളകുട്ടൻമാരും ..

നിഘൂടമായ , വളരെ നിശബ്ദമായ ഒരു സ്ഥലത്തു ഇങ്ങനെ ഒരു തടാകവും ഒരുകൂട്ടം തവളകളുടെ കരച്ചിലും , പാറക്കെട്ടുകളിലൂടെ ഇറ്റിറ്റുവീണുകൊണ്ടിരിക്കുന്ന തെളിനീരിന്റെ ശബ്ദവും … എല്ലാംകൊണ്ടും ഒരു പ്രേതാനുഭൂതി ആയിരുന്നു എങ്ങും … നാട്ടിലാണെങ്കിൽ വല്യ അത്ഭുതമൊന്നും തോന്നില്ല , പക്ഷെ റിയാദിൽ ഇങ്ങനെ ഒരു കാഴ്ച ഞങ്ങൾ പോയവർക്കെല്ലാം വളരെ അത്ഭുതം തന്നെ ആയിരുന്നുട്ടോ…

തടാകത്തിന്റെ ഭംഗി ആസ്വദിക്കുന്നു ഒരുകൂട്ടർ .. മറ്റൊരുകൂട്ടർ തവളകളെ പിടിക്കാൻ ശ്രമിക്കുന്നു .. വേറെ ഒരു വിഭാഗം കൂറ്റൻ മലയുടെ മുകളിലേക്കു അതിസാഹസികമായ ട്രെക്കിങ്ങ് നടത്തിക്കൊണ്ടിരിക്കുന്നു …
എല്ലാംകൂടി അന്നത്തെ ദിവസം ഞങ്ങൾ അടിച്ചുപൊളിച്ചു … അവസാനം മലമുകളിൽ നിൽക്കുന്ന ഞങ്ങളെ ദൂരെനിന്നും തന്നെ ലക്ഷ്യംവെച്ച സെക്യൂരിറ്റി ജീപ്പ് താഴ്വാരത്തേക്ക് എത്തി ഞങ്ങളോടെല്ലാവരോടും താഴെ ഇറങ്ങാൻ നിർദ്ദേശിച്ചു …

അപ്പോഴേക്കും നേരം അഞ്ചു മണി കഴിഞ്ഞിരുന്നു … എല്ലാവരും താഴെ എത്തി .. അപ്പോഴേക്കും ഞങ്ങൾക്കുള്ള ബിരിയാണിയും സ്‌നാക്‌സും എല്ലാം എത്തിക്കഴിഞ്ഞിരുന്നു … എല്ലാം കഴിച് യാത്ര പറഞ്ഞു പിരിയുമ്പോഴും മനസ്സിലെ ആശ്ചര്യം ബാക്കിനില്കുന്നുണ്ടായിരുന്നു … ഇത്രയും കാലം ഈ റിയാദിൽ ഉണ്ടായിട്ടും ഇങ്ങനെ ഒരു സ്ഥലം ഇതുവരെ ഞാൻ അറിഞ്ഞില്ലാലോ… ഇതുപോലെ ഒരു യാത്ര ഒരുക്കിയതിന് സഞ്ചാരി ഗ്രൂപ്പിനോട് പ്രത്യേകിച്ച് അൻഫാസ് ഭായ് ,സദകത്ത് ഭായ് ,സാദത്ത് ഭായ് ,യാസർഭായ് തുടങ്ങി എല്ലാവരോടും നന്ദി രേഖപ്പെടുത്തികൊണ്ട് ഈ കുറിപ്പ് ഇവിടെ അവസാനിപ്പിക്കുന്നു …

നന്ദി

നമസ്കാരം?? !!

Location:Sha’ib Luha Pool
Uraidh, Riyadh 14775
https://maps.app.goo.gl/ZE4ij

 

https://youtu.be/jnszjRfUlIU
https://youtu.be/FK91tNHgi9c

76 Replies to “The Hidden Pool-Riyadh(Sha’ib Luha Pool)”

 1. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 2. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my hunt for something regarding this.

 3. After exploring a number of the articles on your website, I honestly appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 4. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Kudos!

 5. This is the right website for everyone who hopes to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just wonderful!

 6. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely thought you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 7. I’m very happy to discover this page. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved to fav to check out new information on your blog.

 8. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 9. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I genuinely believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 10. Greetings, I do believe your blog might be having internet browser compatibility problems. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent site!

 11. Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 12. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I truly believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 13. I blog quite often and I seriously thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 14. I blog frequently and I truly thank you for your information. This article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 15. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I actually believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 16. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Cheers!

 17. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my hunt for something regarding this.

 18. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 19. You are so awesome! I don’t suppose I’ve truly read through anything like that before. So great to find someone with original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!

 20. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 21. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through articles from other authors and use a little something from their sites.

 22. May I simply say what a relief to uncover somebody who really knows what they’re talking about online. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. More people really need to read this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you certainly have the gift.

 23. May I simply just say what a relief to find somebody who actually knows what they’re discussing on the net. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular since you most certainly possess the gift.

 24. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 25. You’re so interesting! I do not believe I’ve truly read through something like this before. So wonderful to discover someone with unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 26. Right here is the right blog for anyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been written about for years. Great stuff, just wonderful!

 27. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 28. You have made some good points there. I looked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 29. You are so interesting! I do not suppose I’ve truly read through anything like this before. So nice to discover another person with unique thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 30. I’m extremely pleased to find this web site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and I have you saved to fav to check out new things in your web site.

 31. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 32. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 33. This is the perfect blog for anyone who would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for a long time. Great stuff, just wonderful!

 34. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should write more on this issue, it may not be a taboo matter but generally people don’t discuss these topics. To the next! All the best!!

 35. Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.

Leave a Reply

Your email address will not be published.